Willa Pallas Athene | Konstancin-Jeziorna

Willa Pallas Athene

Pallas Athene to klasycystyczna willa w stylu włoskim. W centralnej części znajduje się półokrągły wykusz. Budynek ma jasną elewację, płaski dach, który jednocześnie jest tarasem widokowym. Wokół rosną wysokie drzewa.

ul. Piasta 32
05-510 Konstancin-Jeziorna

 

Projekt willi wzniesionej w 1906 r. wykonał Marian Lalewicz. Pierwszym właścicielem był Leon Raczkowski, który w 1912 r. sprzedał nieruchomość małżeństwu Emilowi i Jadwidze z Neumannów Eisertom, w rękach których willa pozostawała do końca lat 20. Ostatnią właścicielką z okresu sprzed drugiej wojny światowej była Julia Polikierowa.

Klasycystyczna willa w stylu włoskim

W latach 60. dwudziestego wieku budynek przeszedł gruntowny remont. Wymieniono fragmenty więźby dachowej oraz poszycie. Po 1979 r. przebudowano obiekt oraz jego otoczenie, wg projektu Andrzeja Grzybowskiego. Zmieniono m.in. formę gzymsu, rozbudowano przedsionek, odtworzono brakujące elementy sztukaterii i wprowadzono nową stolarkę drzwiową.

Willa „Pallas Athene” to klasycystyczna willa w stylu włoskim. Elewacja frontowa poprzedzona jest okazałym, półokrągłym, trójosiowym ryzalitem. Dekoracyjne ogrodzenie z żelazną bramą umieszczoną w półkolistej wnęce pochodzi z lat 80. dwudziestego wieku.

W 1980 r. willa została indywidualnie wpisana do rejestru zabytków.