Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Oborach | Konstancin-Jeziorna

Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Oborach

Prostokątny budynek (dwór) z jasną elewacją, dużą ilością okien, z pomarańczowym dwuspadowym dachem. Dokoła rosną wysokie drzewa.  Przed dworem znajdują się trzy naturalne płotki z krzewów. Na trawniku leżą jesienne liście.

ul. Literatów 2
05-520 Konstancin-Jeziorna
 

Siedemnastowieczna magnacka rezydencja położona na skraju rezerwatu przyrody w Oborach. Jest jednym z nielicznych i najpiękniejszych na Mazowszu przykładów zachowania architektury dworskiej.

Dwór wybudowany prawdopodobnie w latach 1681–1688. Jest jednym z nielicznych i najpiękniejszych na Mazowszu przykładów zachowania architektury dworskiej. Projekt przypisywany jest Tylmanowi z Gameren. Budynek z cegły, na planie prostokąta, otynkowany. Nad wejściem i wewnątrz herb właścicieli majątku, Wielopolskich – Starykoń. Budynek był kilkakrotnie rozbudowywany i przebudowywany, między innymi w latach osiemdziesiątych osiemnastego stulecia przez Urszulę Wielopolską. Wewnątrz zachowały się oryginalne elementy wystroju pochodzące z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Są to dekoracyjne kamienne portale drzwiowe i kominek. W 1794 r. wnętrza zostały zniszczone przez rosyjską armię tłumiącą insurekcję kościuszkowską. W latach 1795–1796 przeprowadzono generalny remont. W 1898 r. dwór przeszedł na własność rodziny Potulickich. W rękach tej rodziny znajdował się do 1945 r.

Siedziba Domu Pracy Twórczej

W 1948 r. został przejęty przez Związek Literatów Polskich. Powstał tu Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa, w którym bywali najwybitniejsi polscy pisarze i poeci. Wokół dworu nad starorzeczami wiślanymi rozciąga się przepiękny stary park z unikatowym drzewostanem i okalające dwór stawy. Do zespołu dworskiego należą także osiemnastowieczne zabudowania: oficyna (budynek znajdujący się najbliżej dworu), stajnia (budynek równoległy do alei prowadzącej do dworu, przebudowany na obiekt mieszkalny) oraz oficyna znajdująca się przy wjeździe na teren obiektu. W skład zespołu folwarcznego wchodziły jeszcze: browar (po drugiej stronie starorzecza) oraz czworaki z gorzelnią i spichrzem (usytuowane w niewielkiej odległości od parku).

Nowy właściciel

W  2015 r. wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego spadkobierczyni Potulickich odzyskała rodzinny majątek. Użytkująca wówczas nieruchomość Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej zmuszona była opuścić dwór. Został on zamknięty nie tylko dla literatów,  ale także dla gości. Na początku 2020 r.  dwór w Oborach trafił w ręce Fundacji Rodziny Staraków, która planuje przeznaczyć go na cele publiczne.