Bezpieczne ferie: gdzie zgłosić kontrolę autobusu? | Konstancin-Jeziorna

Bezpieczne ferie: gdzie zgłosić kontrolę autobusu?

13-02-2023

Każdy rodzic, nauczyciel czy wychowawca może zwrócić się z prośbą do Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie o kontrolę kierowcy i autokaru dowożącego dzieci na zimowy wypoczynek. Funkcjonariusze sprawdzą m.in. uprawnienia kierowcy, jego trzeźwość oraz stan techniczny pojazdu. Dobrze jest zgłosić taką potrzebę kilka dni przed planowanym wyjazdem.

Rozpoczęły się ferie, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo i sprawdzić stan pojazdu, którym nasze dziecko jedzie na zimowy wypoczynek.

Gdzie zgłosić prośbę o kontrolę?

Kontrola pojazdu, a także samego kierowcy przeprowadzana jest przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. Podczas niej sprawdzają oni m.in: uprawnienia kierowcy, jego trzeźwość oraz stan techniczny pojazdu. Kontrole odbywają się przed siedzibą komendy przy ul. Kościelnej 3. Dobrze jest zgłosić taką prośbę kilka dni przed planowanym wyjazdem. Można to zrobić telefonicznie pod numer 47 72 45 204 bądź mailowo: kpp [dot] piaseczno-wrdatksp [dot] policja [dot] gov [dot] pl.

Kilka dobrych rad

Aby ferie zimowe mogły być spędzone radośnie i bezpiecznie warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Oto na co warto uczulić dzieci:

 • na sankach nie należy zjeżdżać z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach, jeziorach;
 • teren do zjazdów powinien być bez krzaków, kamieni i nierówności;
 • należy zachować bezpieczną odległość między sankami;
 • nie wolno wychodzić na lód zamarzniętych jezior i rzek – to może grozić wypadkiem; 
 • ślizgać można się tylko w miejscach bezpiecznych i do tego przeznaczonych;
 • zwisające z dachów i drzew sople mogą być zagrożeniem, lepiej nie podchodzić do nich zbyt blisko;
 • idąc w pobliżu drogi należy zachować szczególną ostrożność, gdyż w zimie droga hamowania pojazdów jest znacznie dłuższa, a kierowcy mają gorszą widoczność;
 • nie wolno przebiegać przez ulicę i przechodzić przez jezdnię w miejscach niedozwolonych;
 • przy ubraniu lub plecaku należy nosić elementy odblaskowe.

Ponadto wybierając się w góry należy ocenić realnie swoje możliwości i umiejętności, zadbać o odpowiednie ubranie i wyposażenie, wysłuchać komunikatów o warunkach atmosferycznych oraz poinformować najbliższych o planowanej trasie do pokonania. 

Jeżeli dziecko będzie spędzać ferie na wyjeździe zorganizowanym lepiej wcześniej sprawdzić dokładnie jego organizatora i upewnić się czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

W sytuacji zagrożenia należy zadzwonić na telefony alarmowe: 997 (policja), 998 (straż miejska), 999 (pogotowie ratunkowe) oraz 112 (numer ogólny).
 

 

 

    

 

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

 • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

  Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

  Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
 • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

  Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

  W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.