Klub Senior+ otrzyma dofinansowanie na działalność | Konstancin-Jeziorna

Klub Senior+ otrzyma dofinansowanie na działalność

05-04-2024

Oferta Klubu Senior+, działającego na osiedlu Mirków, będzie jeszcze atrakcyjniejsza. Gmina Konstancin-Jeziorna pozyskała środki na jego bieżące funkcjonowanie, w tym na organizację ciekawych zajęć aktywizujących. Samorząd ma otrzymać na ten cel ponad 53 tys. zł rządowej dotacji. 

Konstanciński samorząd znalazł się na liście rankingowej wniosków, które otrzymają wsparcie finansowe w ramach rządowego programu wieloletniego „Senior+ na lata 2021–2025 – edycja 2024”. Zgodnie z wynikami konkursu, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gmina otrzyma 53 833 zł dotacji, choć wnioskowana kwota była znacznie wyższa i wynosiła 72 tys. zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na bieżące funkcjonowanie dziennego klubu, w tym na pokrycie kosztów organizowanych zajęć, m.in.: kulturalno-oświatowych, aktywizujących społecznie oraz sportowo-rekreacyjnych. Całkowity koszt zadania ma wynieść ponad 230 tys. zł. 

Strzał w dziesiątkę

Otwarcie w ubiegłym roku miejsca dla seniorów przy ul. Anny Walentynowicz 23 okazało się strzałem w dziesiątkę. Do klubu mógł zapisać się każdy mieszkaniec gminy Konstancin-Jeziorna, który już nie pracuje i ma ukończone 60 lat. Chętnych było więcej niż miejsc. O przyjęcie ubiegały się 62 osoby, ale limit wynosił 30. – Do dyspozycji otrzymaliśmy wyremontowane pomieszczenia składające się z dwóch dużych sal wyposażonych m.in.: w biurka, stoły, krzesła, komputery, sprzęt audiowizualny oraz urządzenia do ćwiczeń – wymienia Bogusław Poprzęcki, kierownik klubu. – Seniorzy mają tu dosłownie wszystko, aby ciekawie i kreatywnie spędzać wolny czas.

Rok pełen atrakcji

Obecnie Klub Senior+ ma komplet uczestników, dodatkowo na liście rezerwowej jest 7 nazwisk. Frekwencja uczestnictwa w zajęciach w 2023 r. była bardzo wysoka i wynosiła średnio 21 osób. Klub jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–13.00. W ofercie są m.in.: zajęcia tańce świata, rehapilates i tai chi, które prowadzą wykwalifikowani instruktorzy. – Mamy też ćwiczenia poizometrycznej relaksacji oraz zajęcia ruchowe na urządzeniach – dodaje kierownik Klubu Senior+. – Dużą popularnością cieszą się też warsztaty kulinarne, muzyczne, a także wspólne oglądanie telewizji i rozgrywki brydżowe.

Ponadto w 2023 r. seniorzy wzięli udział w kursie obsługi komputera i telefonu komórkowego. W klubie odbyły się również spotkania okolicznościowe, m.in.: imieniny i urodziny klubowiczów, a także z okazji świąt państwowych i kościelnych. A do tego wycieczki, m.in.: do kina, teatru, do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, na Zimne Doły w Żabieńcu oraz trzydniowy wyjazd w Bieszczady. – W ramach przeciwdziałania samotności codzienne zajęcia rozpoczynają się od wspólnej kawy i rozmów towarzyskich – wyjaśnia Bogusław Poprzęcki. – Działamy też w formie wsparcia telefonicznego, pomocy oraz bezpośrednich odwiedzin członków klubu podczas choroby, czy chwilowej niedyspozycji.

Kolejny klub

O tym, jak potrzebne jest takie miejsce spotkań seniorów, doskonale wie burmistrz Kazimierz Jańczuk. Dlatego włodarz gminy pod koniec ubiegłego roku wyszedł z inicjatywą utworzenia kolejnego klubu – tym razem na osiedlu Grapa. Rada Miejska podjęła już stosowną uchwałę w tej sprawie. Drugi w Konstancinie-Jeziornie Klub Senior+ będzie się mieścił w willi Gryf przy ul. Jana Sobieskiego 13 i będzie, podobnie jak ten mirkowski, funkcjonował w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

 • droga, po bokach widać trawę i drzewa

  Z powiatu do gminy – trzy odcinki dróg zmieniły zarządcę

  Gminna sieć dróg zwiększyła się o blisko 6 kilometrów. To efekt decyzji Rady Powiatu Piaseczyńskiego, która przekazała w zarządzanie konstancińskiemu samorządowi odcinki ulic w Kawęczynie, Gassach i Oborach. Teraz gmina będzie odpowiedzialna m.in. za ich stan techniczny i utrzymanie.
 • z lewej strony herb gminy: tarcza herbowa jest biała. Widnieje na niej drzewo – dąb – z brązowym korzeniem i pniem oraz zieloną koroną. Pod drzewem znajduje się pięć błękitnych fal symbolizujących rzekę Jeziorkę. z prawej strony napis Budżet partycypacyjny Gminy Konstancin-Jeziorna 2022, Ty decydujewsz!

  Budżet partycypacyjny 2025 czas start – można już składać…

  Wystartował Budżet Partycypacyjny Gminy Konstancin-Jeziorna 2025. Na realizację pomysłów mieszkanek i mieszkańców jest 800 tys. zł, w tym 600 tys. zł na zadania inwestycyjno-remontowe i 200 tys. na pozostałe. Projekty można zgłaszać do 5 czerwca br.
 • Nowa siedziba ZGK

  Zakład Gospodarki Komunalnej przeprowadza się do nowej…

  Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie powraca na ul. Warecką 22. Od najbliższego poniedziałku (27 maja br.) mieszkańcy będą obsługiwani już w nowej siedzibie. Wcześniej, w piątek (24 maja), planowana jest przeprowadzka. Tego dnia zakład będzie zamknięty dla interesantów.
 • Sala posiedzeń, około 20 osób siedzi przy stołach, na ścianie wisi ekran projekcyjny

  Radni wybrali przewodniczących stałych i doraźnej komisji

  Znamy już nazwiska przewodniczących komisji stałych i doraźnej Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. W siedmiu pracami kierować będą radni Koalicji Obywatelskiej, a w jednej – komitetu Współpraca Ponad Podziałami. Decyzje zapadły na posiedzeniu, które odbyło się w poniedziałek (20 maja br.).