Festiwal Otwarte Ogrody już po raz 17., zgłoszenia do końca czerwca | Konstancin-Jeziorna

Festiwal Otwarte Ogrody już po raz 17., zgłoszenia do końca czerwca

20-05-2024

Znamy już termin tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14–15 września. A my już dzisiaj zapraszamy wszystkich, którzy chcą otworzyć bramy swoich gościnnych ogrodów, i zaprezentować szerszej publiczności swoje zainteresowania, hobby czy pasje. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca.   

Festiwal Otwarte Ogrody to już tradycja uzdrowiska Konstancin-Jeziorna. Wydarzenie każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców gminy, ale także licznych turystów. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 14–15 września. Jego organizatorem jest tradycyjnie Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, we współpracy z Wydziałem Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy oraz Konstancińskim Domem Kultury.

Otwórz ogród

Do festiwalu zostało jeszcze trochę czasu, ale my już dziś zapraszamy miejscowych malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy i muzyków oraz wszystkich tych, którzy chcą podzielić się zainteresowaniami i pasjami, do otwarcia swoich ogrodów, często zabytkowych, i prezentacji w nim swojej twórczości. Może to być na przykład wystawa, koncert, warsztaty czy tematyczny wykład. – Dziękujemy wszystkim za dotychczasowy udział w festiwalu i mamy nadzieję, że także w tym roku zechcecie Państwo gościć nas w swoich progach – mówi dr n. med. Hanna Winogrodzka-Szaflik, prezes TMPiZ. – Zapraszamy także nowych uczestników do pokazania własnych prezentacji lub do udostępnienia swoich ogrodów innym artystom i twórcom.

Zgłoszenia

Aby zgłosić chęć udziału w wydarzeniu, należy zapoznać się z załączonym poniżej regulaminem, wypełnić formularz (do pobrania poniżej), a następnie przesłać go do 30 czerwca br. na adres e-mail: hbudnickaatop [dot] pl. Wszelkie pytania prosimy kierować do koordynatora festiwalu – Hanny Budnickiej, mailowo (hbudnickaatop [dot] pl) lub telefonicznie (698 650 898).

Europejskich Dni Dziedzictwa

Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie jest częścią Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD), które w tym roku będą obchodzone pod hasłem: „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Jest to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, zainicjowanego w 1987 r. przez Radę Europy). Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki.

Polska w 2017 r. podpisała porozumienie i włączyła się w projekt, który tworzy obecnie lista 47 tras, a my jesteśmy częścią 17 z nich. Szlaki posiadają bardzo różnorodny charakter od najstarszych np. Santiago de Compostela, po mniej oczywiste w postaci szlaku pisarek np. Marii Konopnickiej, kończąc na Europejskim Szlaku Ceramiki. Temat przewodni daje również możliwość pokazania różnorodności dziedzictwa niematerialnego, w tym zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przede wszystkim mistrzów rzemiosła i rękodzieła, przekazujących umiejętności kolejnym pokoleniom.

W haśle „Szlaki. Sieci. Połączenia” swoje miejsce znajdzie także kultura cyfrowa i cyfrowe bazy danych, które już dziś proponują zwiedzającym wycieczki tematyczne obejmujące trasy po zabytkach lub wirtualne poznanie szlaków i obiektów. Przykładem cyfrowych baz danych, które pozwalają użytkownikom na tworzenie własnych szlaków i sieci jest m.in. portal Narodowego Instytutu Dziedzictwa: zabytek.pl

Autor
Patryk Siepsiak