Prestiżowa nagroda dla nauczyciela konstancińskiej Dwójki | Konstancin-Jeziorna

Prestiżowa nagroda dla nauczyciela konstancińskiej Dwójki

15-11-2022
Wojciech Guszkowski (z lewej) i Katarzyna Chiszko

Wojciech Guszkowski, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie, został laureatem prestiżowej Nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Pedagoga wyróżniono za całokształt pracy dydaktycznej i wychowawczej. Z oświatą związany jest od przeszło 40 lat.

Nagrody Ministra Edukacji i Nauki przyznawane są corocznie za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Wnioskować o nie mogą dyrektorzy szkół. Wojciecha Guszkowskiego, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie, do wyróżnienia zgłosiła dyrektorka placówki – Katarzyna Chiszko. Wniosek poparła rada pedagogiczna. Wojciech Guszkowski został doceniony za całokształt pracy dydaktycznej i wychowawczej, która trwa nieprzerwanie już 43 lata.  

Bogaty dorobek

Wojciech Guszkowski ukończył Wydział Humanistyczny (specjalność nauczycielska w zakresie historii) na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest nauczycielem dyplomowanym historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Zatrudniony w oświacie od 1 września 1979 r. Pedagog może się pochwalić bogatym  dorobkiem zawodowym. Dochował się wielu laureatów oraz finalistów konkursów przedmiotowych, tematycznych oraz innych o tematyce historycznej.

Katarzyna Chiszko, dyrektorka Dwójki, podkreśla niezwykłe zaangażowanie pana Wojciecha w pracę z dziećmi i młodzieżą, wykraczające poza zakres zwykłych obowiązków. Jest twórcą Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego Traper, z którym zorganizował m.in. blisko 200 rajdów pieszych i biwaków oraz 40 obozów zimowych, a także – wspólnie z parafią pw. św. Józefa – wiele edycji Rajdu Papieskiego pamięci św. Jana Pawła II. Na bardzo wysokim poziomie stoi także wolontariat koordynowany przez pana Wojciecha, w którego ramach uczniowie wspomagają swoją pracą liczne uroczystości gminne, m.in. Bieg Niepodległości czy Dni Konstancina.

Wymiana międzynarodowa

W dorobku nauczyciela Dwójki jest również prowadzenie koła teatralno-historycznego oraz współtworzenie Szkolnej Agencji Informacyjnej. Wojciech Guszkowski zainicjował współpracę międzyszkolną z miastami partnerskimi Konstancina-Jeziorny – Krzemieńcem w Ukrainie oraz Saint-Germain-en-Laye we Francji. Przez wiele lat razem z innymi nauczycielami realizował międzynarodową wymianę uczniów. Obecnie pełni społeczną funkcję przewodniczącego Komitetu Miast Partnerskich Konstancina-Jeziorny.

Pan Wojciech to również lokalny patriota, a swoją wiedzą dzieli się z innymi. Jest jednym z autorów przewodnika turystycznego „Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny”, oprowadza wycieczki po gminie, a na stworzonym przez siebie kanale na YouTube pt. „Ciekawostki historyczne Trapera” razem z uczniami publikuje filmiki związane z naszym miastem.

Wyróżnienia i nagrody

Nauczyciel za swoją pracę pedagogiczną był wielokrotnie nagradzany przez dyrektora szkoły i burmistrza gminy. Pan Wojciech ma na swoim koncie m.in. tytuł Wolontariusza Roku (2011 r.), a także medale – za zasługi dla turystyki (2012 r.) oraz za zasługi dla Związku Kombatantów RP i i Byłych Więźniów Politycznych (2018 r.). Teraz do tej listy dołączyła Nagroda Ministra Edukacji i Nauki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

    Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

    Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
  • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

    Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

    W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.