Meteo alert: Upał, a do tego burze z gradem | Konstancin-Jeziorna

Meteo alert: Upał, a do tego burze z gradem

01-07-2022

Upał nie odpuszcza, a do tego prognozowane są burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył właśnie ostrzeżenie przed upałami oraz wydał kolejne o burzach z gradem. W czwartek (1 lipca) temperatura w dzień ma osiągnąć nawet 37 st. C, a wieczorem i w nocy mogą padać i zagrzmieć.

Pierwszy dzień lipca okazuje się wyjątkowo upalny, nawet jak na letni miesiąc. Będzie bardzo gorąco, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), który rozszerzył właśnie poprzedni alert pogodowy dotyczący wysokich temperatur. Synoptycy prognozują upały niemal w całym kraju. Nie ominął one także powiatu piaseczyńskiego. Jakby tego było mało wydano właśnie kolejny komunikat dotyczący możliwości wystąpienia burz oraz opadów deszczu i gradu.

Żar z nieba

Temperatura maksymalna w piątek (1 lipca) w dzień wyniesie od 34 st. C do 37 st. C. W nocy natomiast wahać się będzie pomiędzy 18 st. C a 22 st. C. Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje od godz. 21.31 w czwartek (30 czerwca) do godz. 20.00 w piątek (1 lipca). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc. 

Burze z gradem

Wysokie temperatury zazwyczaj niosą ze sobą ryzyko gwałtownych opadów i burz. Tak ma być również dziś. Oprócz upałów synoptycy IMGW prognozują wystąpienie burz z gradem oraz opadami deszczu do 45 mm. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć będzie porywisty wiatr – od 90 do 100 km/h. Alert obowiązuje w powiecie piaseczyńskim od godz. 21.00 w piątek (1 lipca) do godz. 8.00 w sobotę (2 lipca). 
 

Chroń siebie i innych

Zachowajmy ostrożność i czujność. Na niebezpieczne działanie upałów szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i mniej samodzielne. Pamiętajmy też o podstawowych zasadach: 

  • Nie zostawiaj w samochodzie dzieci i zwierząt.
  • Pij regularnie duże ilości płynów, unikaj napojów zawierających cukier lub alkohol.
  • Unikaj forsownego wysiłku fizycznego.

Pamiętajmy także o zwierzętach, zarówno tych domowych jaki i dzikich, które tak jak my potrzebują wody i cienia. 
 

Autor
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Do pobrania