Bezdomne psy i koty liczą na naszą pomoc | Konstancin-Jeziorna

Bezdomne psy i koty liczą na naszą pomoc

02-08-2022

Miejskie ulice nie są naturalnym środowiskiem zwierząt domowych. Jeśli spotkamy bezdomnego psa, kota czy innego czworonoga nie bądźmy obojętni na ich los – powiadommy Straż Miejską lub pracownika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa konstancińskiego magistratu.

Bezdomność nie jest wyborem zwierząt, a miasto nie jest ich naturalnym środowiskiem. Niestety, w największej mierze winę za to, że psy, koty czy inne domowe czworonogi błąkają się bez opieki – ponosimy my, ludzie. Bezdomność dla zwierzęcia, podobnie jak w przypadku ludzi, oznacza samotność, odrzucenie, niepewność, brak pożywienia i opieki, zimno, strach, choroby i niebezpieczeństwo, a w końcu przedwczesną śmierć. Przeciętna długość życia bezdomnego czy wolno żyjącego zwierzęcia to około 2–3 lata. Dla porównania np. kot domowy może dożyć nawet 20 lat.

Jak pomóc bezdomnym zwierzętom?

Każdy, kto na terenie naszej gminy znajdzie bezdomniaka i nie ma możliwości ustalenia jego właściciela powinien powiadomić o tym Straż Miejską w Konstancinie-Jeziornie lub Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy. Po takim zgłoszeniu strażnicy weryfikują jego zasadność oraz dokonują rozeznania sytuacji w terenie (m.in. pytają okolicznych mieszkańców o to, czyje to może być zwierzę). Jeśli na tym etapie nie uda się ustalić właściciela, czworonóg trafia w ręce współpracującego z gminą lekarza weterynarii, który sprawdza, czy zwierzę jest zaczipowane. Jeśli tak, jego właściciel jest wzywany do niezwłocznego odbioru swojego pupila. W przeciwnym razie bezdomny pies lub kot są przewożone do schroniska, z którym samorząd ma podpisaną umowę. Tam zwierzęta czekają na adopcję.

Warto wiedzieć

Zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt można kierować do:

 • Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie – nr tel. 22 484 24 91;
 • Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy – nr tel. 22 484 24 21 (w godzinach pracy urzędu – w poniedziałki w godz. 9.00–17.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00–16.00).
Autor
Grzegorz Skorupski

Najnowsze aktualności

 • Starszy mężczyzna wręcza dzieciom komputer przenośny w pudełku.

  Gmina przekazała laptopy dla dzieci z rodzin popegeerowskich

  Gmina Konstancin-Jeziorna we wtorek (9 sierpnia) przekazała sprzęt komputerowy w ramach programu „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR". Nowe laptopy trafiły do uczniów z rodzin, których członkowie pracowali dawniej w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.
 • Mężczyźni w strojach strażackich prezentują urządzenie – nagrzewnicę, w tle fragment czerwonego namiotu.

  Nowy sprzęt ratowniczy dla OSP Bielawa

  Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielawie ponownie nawiązała partnerską współpracę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A. W ramach dobrosąsiedzkiej pomocy druhowie otrzymali wsparcie finansowe na zakup nowoczesnego sprzętu ratowniczego.