To było wyjątkowe święto kina w Konstancinie-Jeziornie | Konstancin-Jeziorna

To było wyjątkowe święto kina w Konstancinie-Jeziornie

29-09-2022

To była prawdziwa gratka dla miłośników X Muzy! W dniach 23–25 września w Konstancińskim Domu Kultury odbyła się V edycja Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół. W czasie Festiwalu pokazano nie tylko filmy finałowe, nadesłane na konkurs festiwalowy, ale także filmy Studia Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które było Partnerem Wydarzenia. 

Nie zabrakło spotkań z artystami i ludźmi świata filmu. Gośćmi Festiwalu byli m.in. Olga Bołądź, Piotr Trojan, Kinga Dębska, Agnieszka Elbanowska, a dyskusję o kondycji polskiej komedii poprowadził Tomasz Raczek. Jednak nie tylko kinomani mogli znaleźć w festiwalowym programie coś dla siebie! W czasie warsztatów filmowych prowadzonych przez Aminę Księżopolską młodzi adepci sztuki uczyli się kręcić, montować i prezentować filmy przygotowywane na smartfonach. Miłośnicy spacerów i konstancińskich willi mogli poznać lokalne filmowe odniesienia w czasie spaceru „Filmowy Konstancin”, prowadzonego przez Adama Zyszczyka. Nie mogło zabraknąć także potańcówki – na domówkę w stylu PRL-u zaprosił sam Maklak, a uczestnicy bawili się do rytmów przebojów z lat 70. i 80.

W czasie Gali Finałowej Jury Festiwalu w składzie Jerzy Kapuściński – Przewodniczący, Edyta Markiewicz-Brzozowska, Stanisław Pieniak, po zapoznaniu się z nadesłanymi 62 filmami przyznało nagrody:

 • I nagroda dla Pani Mileny Dutkowskiej za film „The Hero”;
 • I nagroda dla Pana Filipa Bojarskiego za film „Opus Magnum”;
 • II nagroda dla Pana Mateusza Żeglińskiego za film „Nowa Symfonia”;
 • Wyróżnienie dla Pana Wawrzyńca Turowskiego za film „Droga do marzeń”;
 • Wyróżnienie dla Pana Adriana Janisio za film „Zwiedzanie Sanoka dla szczęśliwych”;
 • Wyróżnienie dla Pana Macieja Pawłowskiego za film „Zróbmy sobie kredyt”.

Galę zwieńczył występ Czesława Mozila, którego charyzma, inteligentna zabawa słowem oraz niezwykłe poczucie dystansu i autoironii doskonale wpisały się w maklakowską atmosferę Festiwalu. Serdeczne gratulacje dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych. Dziękujemy bardzo wszystkim Gościom oraz Festiwalowej Publiczności. Już teraz zapraszamy na kolejny Festiwal w przyszłym roku.

Gorące podziękowania dla Mecenasa Festiwalu – Pana Zbigniewa Niemczyckiego oraz Fundatorów Nagród: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Dema Promotions Wiejskie SPA, Hotele IBIS.

 • Patroni Medialni: Kurier Południowy, Przegląd Piaseczyński, Piasecznonews.pl, naszepiaseczno.pl, itvpiaseczno.pl.
 • Partnerzy: Studio Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Uzdrowisko Konstancin Zdrój.
 • Organizatorzy: Konstanciński Dom Kultury, Gmina Konstancin-Jeziorna.

Trzy litery w rzedzie: PSE

www.pse.pl

Autor
Dobrochna Frąc (Konstanciński Dom Kultury)

Najnowsze aktualności

 • Lampa oświetlenia ulicznego

  Kolejne ograniczenia w nocnym oświetleniu ulic

  Ul. Przesmyckiego, al. 1000-lecia Państwa Polskiego i ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Jeziorki – to kolejne lokalizacje, w których latarnie nocami świecą krócej lub tylko częściowo. Wszystko w związku z trudną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz ustawą, która zobowiązuje gminy do oszczędzania.
 • Kobieta trzyma w ręku mikrofon i do niego mówi.

  Przyznano nagrody za wybitne wyniki sportowe

  Konstanciński samorząd przyznał nagrody pieniężne za wybitne wyniki sportowe w sezonie 2021/2022. Wyróżnionych zostało 38 zawodników reprezentujących aż szesnaście dyscyplin. Pula nagród wyniosła w tym roku prawie 40 tys. zł.