Za nami debata o bezpieczeństwie publicznym. Spotkanie, które odbyło się w poniedziałek (25 listopada) w Urzędzie Miasta i Gminy, było okazją do podsumowania działań konstancińskiej policji i straży miejskiej w mijającym roku, a także do poruszenia ważnych tematów związanych z zagrożeniami w naszej gminie.
W miniony poniedziałek (25 listopada) w Urzędzie Miasta i Gminy odbyła się debata poświęcona bezpieczeństwu publicznemu. Było to kolejne tego typu spotkanie, które pozwoliło mieszkańcom na wymianę opinii z władzami oraz służbami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo. Jego gospodarzami byli Michał Wiśniewski – burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna, Adam Stryjek – komendant Komisariatu Policji w Konstancinie-Jeziornie oraz Stanisław Grudzień – komendant Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie. W wydarzeniu wzięli udział również mieszkańcy i konstancińscy radni.
Mniej kradzieży, więcej oszustw
Na początku debaty funkcjonariusze policji przedstawili dane dotyczące działań w 2024 r. (stan na 19 listopada). W komisariacie w Konstancinie-Jeziornie pracuje obecnie 28 policjantów i 2 pracowników cywilnych, którzy odnotowali m.in.:
- 47 kradzieży mienia, co oznacza spadek w porównaniu z 2023 r. (61 przypadków);
- 9 kradzieży z włamaniem, również mniej niż rok wcześniej (16 przypadków);
- 2 skradzione samochody (8 w 2023 r.) i 6 rowerów (bez zmian w porównaniu do 2023 r.);
- 59 przypadków oszustw internetowych (m.in. dotyczących wyłudzania danych do bankowości elektronicznej, kodów BLIK), podczas gdy w ubiegłym roku było ich 73.
Policja wskazała także na mniejszą liczbę wypadków drogowych, w których uczestnicy odnieśli obrażenia (9 przypadków w 2024 r. wobec 6 w 2023 r.), oraz kolizji pojazdów (48 w 2024 r., 67 w 2023 r.). Wzrosła jednak liczba kolizji parkingowych – 52 w 2024 r. wobec 34 rok wcześniej.
Więcej interwencji i mandatów
Natomiast w konstancińskiej straży miejskiej – której głównym zadaniem jest ochrona porządku w miejscach publicznych – pracuje obecnie 13 strażników. Jednostka do działań w terenie wykorzystuje 2 samochody patrolowe i 3 rowery. Od stycznia do września br. przyjęła aż 4 268 zgłoszeń (w 2023 r. było ich 2 847). Dotyczyły one głównie niewłaściwego parkowania, wraków samochodowych oraz problemów związanych z bezdomnymi i dzikimi zwierzętami. Strażnicy m.in.:
- przeprowadzili 1 741 interwencji (772 w 2023 r.);
- wypisali 843 mandaty (780 w 2023 r.);
- wręczyli 697 pouczeń (334 w 2023 r.);
- i skierowali do sądu 62 wnioski (56 w 2023 r.).
Ważnym elementem pracy konstancińskich strażników jest również monitorowanie jakości powietrza. Do września funkcjonariusze przyjęli 88 zgłoszeń dotyczących podejrzeń spalania odpadów w piecach lub posiadania starych, niespełniających norm użytkowania urządzeń grzewczych. W ich efekcie wykryto 12 przestarzałych pieców – tzw. „kopciuchów”. Straż miejska angażuje się również w działania edukacyjne, takie jak akcje „Bezpieczne ferie” czy „Bezpieczne wakacje”, a także organizuje egzamin na kartę rowerową dla uczniów szkół podstawowych.
Technologia a bezpieczeństwo
Poza statystykami z działań przypomniano również mieszkańcom o Krajowej Mapie Zagrożeń, która stanowi ogromne wsparcie dla policji podczas diagnozowania aktualnych niebezpieczeństw oraz aplikacji „Moja Komenda” – którą można bezpłatnie pobrać na telefon. Znajdują się w niej dane wszystkich jednostek policji w Polsce, w tym bezpośrednie kontakty telefoniczne do dzielnicowych. W gminie Konstancin-Jeziorna nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa 4 dzielnicowych. Są to:
- st. asp. Tomasz Awier
tel.: 600 997 013
e-mail: dzielnicowy [dot] konstancinjeziorna1ksp [dot] policja [dot] gov [dot] pl (dzielnicowy[dot]konstancinjeziorna1[at]ksp[dot]policja[dot]gov[dot]pl)
- asp. Adrian Chustecki
tel.: 600 997 094
e-mail: dzielnicowy [dot] konstancinjeziorna2ksp [dot] policja [dot] gov [dot] pl (dzielnicowy[dot]konstancinjeziorna2[at]ksp[dot]policja[dot]gov[dot]pl)
- asp. Grzegorz Dębski
tel.: 600 997 011
e-mail: dzielnicowy [dot] konstancinjeziorna3ksp [dot] policja [dot] gov [dot] pl (dzielnicowy[dot]konstancinjeziorna3[at]ksp[dot]policja[dot]gov[dot]pl)
- sierż. szt. Jakub Nowak
tel.: 600 997 047
e-mail: dzielnicowy [dot] konstancinjeziorna4ksp [dot] policja [dot] gov [dot] pl (dzielnicowy[dot]konstancinjeziorna4[at]ksp[dot]policja[dot]gov[dot]pl)
Aktualne dane kontaktowe dzielnicowych oraz szczegółowy wykaz ulic objętych ich działaniem można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie oraz na naszej stronie w zakładce: Miasto i gmina/Bezpieczeństwo publiczne.
Czas na rozmowy
Podczas spotkania uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań i zgłaszania istotnych dla nich kwestii związanych z zagrożeniami w gminie. Dotyczyły one m.in. zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom w godzinach nocnych, w których komenda policji i straż miejska nie funkcjonuje oraz kolizyjnych skrzyżowań. Podkreślono również znaczenie edukacji kryzysowej wśród mieszkańców gminy – w tym publikacji „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”. Z materiałów opracowanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, można dowiedzieć się m.in. co oznaczają sygnały alarmowe oraz jak zachować się w razie ataku bronią chemiczną. Jego wersja elektroniczna dostępna jest do pobrania poniżej oraz na naszej stronie internetowej w zakładce Miasto i gmina/Bezpieczeństwo publiczne.