Dopłaty do ogrzewania – wnioski tylko do 30 listopada | Konstancin-Jeziorna

Dopłaty do ogrzewania – wnioski tylko do 30 listopada

28-11-2022

Już tylko do najbliższej środy (30 listopada) można ubiegać się o dodatek węglowy lub dodatek grzewczy. Wnioski niezmiennie przyjmuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie. O takie wsparcie finansowe wystąpiło już ponad półtora tysiąca mieszkańców naszej gminy.

Dodatek energetyczny ma pomóc złagodzić skutki rosnących cen różnych źródeł ogrzewania. Przysługuje każdemu, bez względu na osiągane dochody.

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy to jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstwa domowego, w którym główne źródło ogrzewania zasilane jest paliwem stałym – węglem kamiennym, brykietem lub peletem (o zawartości co najmniej 85 proc. węgla kamiennego). Surowiec ten musi być spalany m.in. w kotle, kominku, kozie, kuchni węglowej czy piecu kaflowym. Od 3 listopada obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące zasad przyznawania dodatku węglowego na jeden adres. Teraz przysługuje on również jeżeli m.in.:

 • pod jednym adresem mieszka kilka rodzin tworzących odrębne gospodarstwa domowe;
 • każda rodzina mieszka w osobnym lokalu;
 • każda z rodzin ma osobny piec węglowy albo jest jeden piec współdzielony przez gospodarstwa domowe;
 • główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone/wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania gospodarstwa jest źródło kwalifikujące do przyznania dodatku węglowego

Od 3 listopada wszyscy, którym odrzucono wniosek o dodatek węglowy, mogą złożyć go ponownie.

Dodatek grzewczy

Ponadto dodatek do ogrzewania – w różnych wysokościach – mogą otrzymać gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest:

 • peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy (3 tys. zł);
 • drewnem kawałkowanym (1 tys. zł) – kocioł lub innego typu urządzenie;
 • skroplonym gazem LPG (500 zł) – kocioł gazowy;
 • olejem opałowym (2 tys. zł) – kocioł olejowy.

Należy zaznaczyć, że dodatek ten nie przysługuje już gospodarstwom „objętym pozytywnym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego”.

Ważne terminy

Osoby, które chcą ubiegać się o jeden z dodatków energetycznych, na złożenie wniosku mają czas już tylko do najbliższej środy 30 listopada 2022 r. (wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane). Można to zrobić przez platformę ePUAP lub w OPS-ie (ul. Rycerska 13). Obsługę interesantów prowadzą pracownicy Wydziału Systemu Pomocy Społecznej:

 • dodatek węglowy – pokoje nr 2, 3, 5 i 6 (parter), od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–15.00;
 • dodatek do opału – pokój nr 1 (2. piętro), od poniedziałku do wtorku i od czwartku do piątku w godz. 10.00–15.00.

Dodatkowe informacje: 22 756 34 84 wew. 22–24, 27 lub 33 oraz na opskonstancinjeziorna.pl.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

 • Na zdjęciu uśmiechnięta kobieta – seniorka (krótkie siwe włosy, czarne okulary, ubrana jest w niebieską bluzkę), kobieta trzyma tabliczkę, z napisem: w pierwszym wierszu: Masz pomysł? w drugim wierszu: Złóż wniosek!

  Złóż wniosek w ramach inicjatywy lokalnej

  Masz pomysł na ciekawe przedsięwzięcie w swojej okolicy? Złóż do Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna wniosek o jego wsparcie w ramach inicjatywy lokalnej. Nabór projektów trwa do 28 lutego.
 • Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, ściana z logo gminy

  Jest praca – poszukiwani inspektorzy i specjaliści

  Praca czeka na człowieka. Poszukiwani są inspektorzy, główny specjalista ds. kontroli wewnętrznej, strażnik i księgowa. Nabory na wolne stanowiska prowadzą Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Szkoła Podstawowa nr 3. Do obsadzenia jest 5 wakatów.