Dr Czesława Gasik zasłużona dla gminy Konstancin-Jeziorna | Konstancin-Jeziorna

Dr Czesława Gasik zasłużona dla gminy Konstancin-Jeziorna

26-04-2023
Od prawej: Agata Wilczek, Czesława Gasik, Hanna Szaflik – prezes TMPiZK i Kazimierz Jańczuk

W środę (26 kwietnia) tytułem „Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna” uhonorowano dr Czesławę Gasik, honorową prezes Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego. To wyraz wdzięczności i uznania za jej wieloletnią działalność na rzecz uzdrowiska.

Z wnioskiem o uhonorowanie dr Czesławy Gasik, byłej prezes Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, wystąpił do Rady Miejskiej burmistrz Kazimierz Jańczuk. Rajcy stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli na lutowej sesji, zaś oficjalne nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna” odbyło się w środę (26 kwietnia). Okazją do tego było zwołane na ten dzień posiedzenie rady. 

Akt nadania

Dr Czesława Gasik otrzymała akt nadania tego zaszczytnego tytułu, a odczytała i wręczyła go Agata Wilczek, przewodnicząca Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. – Pani działalność i zaangażowanie na rzecz naszej gminy mają nieocenioną wartość – zaznaczyła. – Pokazują jak budować własną tożsamość, a także integrować lokalną społeczność.

Nie zabrakło też gratulacji płynących ze strony władz samorządowych. Kazimierz Jańczuk przekazał dr Czesławie Gasik wyrazy wdzięczności i uznania za wieloletnią działalności na rzecz zachowania oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego naszej gminy. – Jestem pewien, że pani działalność nadal będzie inspiracją dla wielu mieszkańców i wskazówką tego, jak ważna jest aktywność obywatelska i zaangażowanie w rozwój naszej małej ojczyzny – podkreślił włodarz gminy. – Proszę przyjąć nasze najwyższe słowa uznania wraz z życzeniami kolejnych lat owocnej działalności na rzecz naszej małej ojczyzny, szacunku w oczach jej mieszkańców, wszelkiej pomyślności oraz zdrowia.

Honorowa prezes TMPiZK nie kryła wzruszenia. – Warto żyć w Konstancinie-Jeziornie i mieć tutaj tak wielu przyjaciół – przyznała dr Czesława Gasik, dziękując przy okazji władzom samorządowym, radnym oraz osobom, z którymi współpracowała, a także przyjaciołom i oponentom. – Z perspektywy lat do problemów podchodzimy z dystansem, bo przecież nam wszystkim na sercu zawsze leżało dobro naszego uzdrowiska.

Długa lista działań

Dr Czesława Gasik z Konstancinem-Jeziorną związana jest od 60 lat. W 1965 r. rozpoczęła swoją pierwszą pracę na stanowisku lekarza w Domu Dziecka „Anusia” w Królewskiej Górze. W Przedsiębiorstwie Państwowym Uzdrowisko Konstancin zdobywała kolejne szczeble kariery zawodowej – była ordynatorem, a następnie dyrektorem naczelnym i naczelnym lekarzem uzdrowiska (w latach 90.). Z osobą dr Czesławy Gasik ściśle związane są także losy i działalność TMPiZK, w którym przez 22 lata pełniła z sukcesem trudną i odpowiedzialną funkcję prezesa. Wyjątkowa osobowość, umiejętność organizacji pracy zespołowej oraz współpraca z samorządem i innymi podmiotami na zasadach partnerstwa, zaowocowały realizacją wielu cennych i ważnych społecznie inicjatyw. Ich lista jest naprawdę długa, a do tych ważniejszych należą: wpisanie do rejestru zabytków układu urbanistycznego Konstancina, zainicjowanie obchodów Dni Konstancina, uhonorowanie w przestrzeni publicznej miasta zasłużonych mieszkańców, a także budowa pomnika katyńskiego i posadzenie dębów upamiętniających pomordowanych na wschodzie mieszkańców naszej gminy. Nie sposób nie wspomnieć też o organizowanym przez Towarzystwo Festiwalu Otwarte Ogrody oraz spotkaniach poświęconych miejscom i osobom związanym z Konstancinem, a także licznych wydawnictwach, dzięki którym historia uzdrowiska jest wiecznie żywa.

Spotkanie w Hugonówce

Dr Czesława Gasik będzie bohaterką spotkania w ramach cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina, które w najbliższy czwartek (27 kwietnia) odbędzie się w Konstancińskim Domu Kultury (ul. Mostowa 15). Wieloletnia prezes TMPiZK opowie o powojennej historii Konstancina-Jeziorny z własnej perspektywy. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

    Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

    Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
  • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

    Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

    W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.