Ptasia grypa – wojewoda apeluje | Konstancin-Jeziorna

Ptasia grypa – wojewoda apeluje

02-04-2021
Ptasia grypa jest wysoce zaraźliwa

Na Mazowszu ogniska grypy ptaków (HPAI) stwierdzono w kilku gospodarstwach rolnych w powiecie żuromińskim. Jest to choroba szybko rozprzestrzeniająca się oraz wysoce zjadliwa dla drobiu, w związku z tym, Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, wystosował apel do starostów oraz hodowców, właścicieli drobiu i pracowników ferm.

Zminimalizować ryzyko

Wojewoda prosi samorządowców m.in. o „podjęcie działań mających ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzeniania się choroby z miejsc, w których wyznaczono ognisko oraz obszary z ograniczeniami, a także na terenie całego województwa”. Z kolei do hodowców apeluje o „zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa”. Niezbędne jest także przestrzeganie przez nich zasad bioasekuracji, które określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 kwietnia 2017 r. 

Ważne zasady

Zgodnie z jego zapisami hodowcy powinni:

 • unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa;
 • myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem – zarówno dzikim, jak i z drobiem utrzymywanym w stadach przydomowych;
 • myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym;
 • przy obsłudze drobiu w gospodarstwie zakładać odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu i zmieniać ją po wyjściu z kurnika;
 • stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób;
 • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich.

Hodowcy nie powinni:

 • dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwego dzikiego ptactwa lub ptaków sprawiających wrażenie chorych;
 • karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
 • poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Nie ma zagrożenia dla ludzi

Każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, zgodnie z obowiązującym prawem, należy zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji – lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wynika, że wirus A/H5N8/ nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Najnowsze aktualności

 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencję.

  Finansowe wsparcie dla przedsiębiorców – konferencja

  W środę (27 września) w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym w Piasecznie (ul. Jana Pawła II 55) odbędzie się konferencja, na której przedstawione zostaną założenia nowego programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Mazowsza”.
 • Samochód na drodze, a za nim na rowerach ludzie w żółtych odblaskowych kamizelkach.

  Jesienny przejazd rowerowy ulicami Konstancina-Jeziorny

  W sobotę (23 września) ulicami Konstancina-Jeziorny przejedzie jesienna masa krytyczna. Start o godz. 18.00 sprzed Urzędu Miasta i Gminy (od strony ul. Kolejowej). Manifestacja rowerzystów może spowodować czasowe utrudnienia w ruchu.