Harcerki i harcerze z Hufca ZHP Uroczysko Konstancin organizują warsztaty pierwszej pomocy w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Dotychczas przeszkolili już ponad 300 uczniów, głównie z konstancińskich szkół podstawowych, a do kwietnia planują dotrzeć do kolejnych 200 osób.
Dziewięcioro młodych ludzi od grudnia 2024 r. samodzielnie planuje, organizuje i przeprowadza szkolenia, podczas których można m.in. dowiedzieć się, co robić w przypadku krwotoku z nosa i skaleczenia, jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej oraz w jaki sposób prowadzić rozmowę z dyspozytorem numeru ratunkowego 112, zgłaszając zdarzenie. Pokazują też na fantomach, jak prawidłowo podejść do osoby nieprzytomnej i, po sprawdzeniu jej czynności życiowych, przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową oraz użyć defibrylatora. Do tej pory przeszkolili już 300 dzieci i młodzieży z większości konstancińskich szkół podstawowych oraz odwiedzili SP w Wiązownie i SP w Załęczu Małym. Poprowadzili też warsztaty z pierwszej pomocy na tegorocznym WOŚP-ie i na listopadowym święcie jeździeckim Hubertusa w Stajni Chojnów. Do kwietnia chcą przeszkolić jeszcze 200 osób.
Wiedza, która ratuje
Swój harcerski projekt nazwali „Wiedza, która ratuje”, a prowadzą go w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”. To ogólnopolska praktyczna olimpiada dla szkół ponadpodstawowych, w ramach której uczniowie i uczennice realizują projekty społeczne. Każdy zespół, który do kwietnia zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami, wydany przez Project Management Institute ATP. To prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata. Takim projektem społecznym może być nawet najprostsza inicjatywa, która zmieni otoczenie na lepsze – a przy okazji pozwoli nauczyć się wielu przydatnych umiejętności i poznać ciekawych ludzi.
Klub ratowniczy
W skład zespołu „Wiedza, która ratuje” wchodzą wędrowniczki i wędrownicy 7 Konstancińskiej Drużyny Wędrowniczej „Witula” i 15 Konstancińskiej Drużyny Wędrowniczej „Lawenda”. Ich wiedzę i umiejętności z udzielania pierwszej pomocy potwierdzają zdobyte na harcerskich kursach brązowe odznaki „Ratownik ZHP”, z dumą noszone na mundurach. Ci młodzi ludzie działają też w Harcerskim Klubie Ratowniczym „Eskulap”, który promuje wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy, zabezpiecza różne imprezy masowe i organizuje szkolenia z pierwszej pomocy.