W Kawęczynku działa Koło Gospodyń Wiejskich | Konstancin-Jeziorna

W Kawęczynku działa Koło Gospodyń Wiejskich

29-12-2021
fot. Z. Organiściak

W Kawęczynku powstało pierwsze w gminie Koło Gospodyń Wiejskich. Założyła je sołtys Zofia Organiściak. Członkinie koła mają mnóstwo werwy, pomysłów i zapału do działania.

Idea założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Kawęczynku zrodziła się na zebraniu wiejskim pod koniec sierpnia. Paniom wystarczyły zaledwie dwa tygodnie, by pomysł wcielić w życie. 15 września koło zostało oficjalnie wpisane do krajowego rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. KGW w Kawęczynku jest pierwszym i jak na razie jedynym w naszej gminie. Obecnie należy do niego 14 osób, wśród których jest również – uwaga! – mężczyzna. Przewodniczącą koła została sołtys Zofia Organiściak, a w skład zarządu weszły: Joanna Maćkowiak i Leokadia Buraczyńska. – Koło powstało, żeby integrować mieszkańców, zarówno dorosłych, jak i dzieci –mówi Zofia Organiściak. – Sołectwo cały czas się rozbudowuje, sprowadzają się nowi mieszkańcy, którzy nie mają okazji poznać się nawzajem. Chcemy to zmienić i stworzyć przyjazne miejsce sąsiedzkich spotkań.

Chcą działać

Członkowie koła mają mnóstwo pomysłów i zapału do działania. W świetlicy wiejskiej zorganizowano już dwa warsztaty – robienia koszyków na szydełku oraz  ozdób choinkowych. – W planach są jeszcze rodzinne warsztaty pieczenia i zdobienia pierników – dodaje przewodnicząca. – Mamy także pomysły na kolejne spotkania, na które już teraz zapraszamy mieszkańców Kawęczynka. Gospodynie wierzą, że podejmowane przez nie inicjatywy przyniosą wiele dobrego dla sołectwa, gminy i powiatu. Panie są również chętne i otwarte na wszelką współpracę, do której serdecznie zachęcają.

Jak założyć Koło Gospodyń Wiejskich?

Koło Gospodyń Wiejskich może założyć co najmniej 10 osób, które ukończyły 18 lat i stale zamieszkują na obszarze wsi będącej terenem jego działalności (w jednej wsi może działać tylko jedno koło). Pierwszym etapem założenia KGW jest wspólne spotkanie członków i uchwalenie statutu. Wybrany musi zostać także komitet założycielski, który do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składa wniosek o wpis koła do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. O nadanie numeru REGON należy wystąpić z kolei do Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki uzyskaniu osobowości prawnej koła zyskują więcej możliwości finansowania swojej działalności statutowej. Dokumentem regulującym funkcjonowanie KGW jest Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Grupa osób siedzi przy stole w sali posiedzeń.

    Inwestycja na terenie dawnej Fabryki Papieru – uwagi do 17…

    We wtorek (14 maja) w konstancińskim magistracie odbyło się spotkanie poświęcone inwestycji, którą przy ul. Mirkowskiej, planuje Arche S.A. Jego uczestnicy mogli wyrazić swoją opinię na temat zaprezentowanych projektów, zadać pytania oraz zgłosić uwagi. Te będą przyjmowane jeszcze do 17 maja.
  • Oblicza Niepodległości – wyjątkowa wystawa w Parku Zdrojowym

    Można już oglądać wystawę „Oblicza Niepodległości”

    Takiej wystawy w Konstancinie-Jeziornie jeszcze nie było. Instalacja przestrzenna „Oblicza Niepodległości”, która stanęła w Parku Zdrojowym, jest już dostępna dla zwiedzających. Ekspozycję można oglądać do końca czerwca br. W wybrane dni towarzyszyć jej będą pikniki i spotkania historyczne.