Majowa zbiórka krwi – mieszkańcy oddali ponad 11 litrów | Konstancin-Jeziorna

Majowa zbiórka krwi – mieszkańcy oddali ponad 11 litrów

20-05-2024
fot. Klub Honorowych Dawców Krwi „Legion”

Za nami trzecia w tym roku akcja krwiodawstwa organizowana przez konstanciński oddział Klubu Honorowych Dawców Krwi „Legion”. W piątek (17 maja) krew oddało 25 osób, dzięki którym udało się zebrać ponad 11 litrów tego drogocennego leku. Na kolejną taką akcję musimy poczekać do 19 lipca.

W miniony piątek (17 maja) Klub Honorowych Dawców Krwi „Legion” oddział w Konstancinie-Jeziornie zorganizował trzecią w tym roku akcję zbiórki krwi. Tym razem specjalny bus, który na cztery godziny zaparkował przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77, odwiedziło aż 38 osób.

Ponad 17 litrów

Ostatecznie swoim cennym darem podzieliło się 25 osób, od których zebrano łącznie 11,2 litrów krwi. W gronie tych niezwykłych osób byli m.in. ochotnicy z OSP Konstancin-Jeziorna, którzy w ubiegłym roku nie opuścili ani jednej zbiórki, oraz pracownicy konstancińskiego magistratu. Piątkową akcję tradycyjnie wsparli piekarnia Wanda oraz Cafe Beza w Konstancinie-Jeziornie, które ufundowały słodki poczęstunek dla krwiodawców. Natomiast Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna miał dla wszystkich gadżety promocyjne. Przed nami jeszcze trzy zbiórki w tym roku, a na najbliższą musimy poczekać do 19 lipca.

Zostań krwiodawcą

Krew może oddać każda osoba dorosła w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów. Wystarczy wypełnić formularz i przejść badania. Trzeba również pamiętać, że krwi nie należy oddawać na czczo. Zaleca się, aby na dwie godziny przed zgłoszeniem się do punktu krwiodawstwa oraz poprzedniego dnia zjeść lekkie niskotłuszczowe posiłki. W ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi należy wypić też ok. 2 l płynów, a przez 48 godzin powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych. 450 ml krwi odpowiada 4500 kcal, dlatego po donacji każdy dawca otrzymuje 8 tabliczek pysznej czekolady. Oprócz słodkiego ekwiwalentu krwiodawcy przysługuje: zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego; zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa i utraconego zarobku oraz odliczenie od podatku dochodowego darowizny (ekwiwalent pieniężny za pobraną krew).

Galeria zdjęć

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze z gradem

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek (18 czerwca) dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Alert obowiązuje od godz. 16.35 do godz. 19.30. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Droga asfaltowa, na poboczach drzewa

    Nowy asfalt na ul. Prawdziwka, utrudnienia na czas remontu

    Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy planuje w dniach 24–25 czerwca wymianę nawierzchni ul. Prawdziwka. W związku z tym droga na odcinku od ul. Bartosza Głowackiego w Kierszku do ul. Borowej w Konstancinie-Jeziornie będzie zamknięta dla ruchu.