14. Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie za nami. Po rocznej przerwie – z powodu pandemii COVID-19 – ponownie spotkaliśmy się na żywo. Chodź był on skromniejszy, to na pewno każdy znalazł coś dla siebie. Pogoda i frekwencja dopisały.
Festiwal Otwarte Ogrody organizowany jest od 2008 r. i cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy, ale także licznych gości jedynego uzdrowiska na Mazowszu. W zeszłym roku – z powodu pandemii COVID-19 – odbył się w całości online. W tym, udało spotkać się na żywo. Był skromniejszy, bo odbył się tylko w czterech lokalizacjach – w Parku Zdrojowym, ogrodach willi Kamilin i Villi la Fleur oraz Domu Stefana Żeromskiego – a nie jak wcześniej bywało w ponad dwudziestu miejscach, to i tak przyciągnął dużą ilość gości.
Moc atrakcji
Pierwszego dnia festiwalu (11 września) można było zwiedzać park rzeźb w Muzeum Villa la Fleur, gdzie znajdują się prace Xawerego Dunikowskiego, Bolesława Biegasa, Lamberta Ruckiego i Romana Olszowskiego oraz wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego „Uroczysko” Konstancin. Zbudował on obóz harcerski w Parku Zdrojowym. Działo się dużo również w ogrodzie willi Kamilin, gdzie chętni mogli wysłuchać wykładu Tadeusza Władysława Świątka – który opowiadał o dawnym Konstancinie, a także spotkać się z Pawłem Komosą, Witoldem Rawskim i Adamem Zyszczykiem – autorami książki „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od siedemnastego wieku do 1941 r.” W ogrodzie nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły obejrzeć spektakl „Ptasie opowieści” oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych m.in. na stoisku promocyjnym gminy Konstancin-Jeziorna. Każdy mały artysta otrzymał drobny upominek. Ponadto, odbył się też kameralny koncert kwartetu AMOK. Sobotnią odsłonę festiwalu zakończył ogród literacki w willi Świt, gdzie wspominano Monikę Żeromską – w tym roku mija 20 lat od jej śmierci. To jej życzeniem było utworzenie w rodzinnym domu muzeum poświęconego pamięci ojca.
Lotniczy Piknik Historyczny
Drugiego dnia festiwalu (12 września) odbył się Lotniczy Piknik Historyczny. Jego główną atrakcją były widowiskowe przeloty zabytkowych samolotów nad Parkiem Zdrojowym oraz nad Łąkami Oborskimi. Poza tym, były: warsztaty lotnicze dla dzieci, spotkania z pilotami, plenerowa wystawa prezentująca niezwykłą i mało znaną historię lotniczą Konstancina-Jeziorny. Ale to nie wszystko. Chętni mogli również zrobić sobie zdjęcie przy zabytkowym statku powietrznym oraz wcielić się w rolę pilota szybowca. Po południu, odbyła się uroczystość nadania skwerowi w Parku Zdrojowym imienia prof. Mariana Weissa.
Dodatkowo, przez te dwa dni festiwalowe można było zwiedzać gminę Konstancin-Jeziorna z przewodnikiem – pieszo, rowerem i kajakiem. Wydarzeniu towarzyszyły również wystawa „Konstancin i ludzie pióra” oraz pokaz pokonkursowych prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej na najlepszy projekt rewaloryzacji zabytkowej architektury Konstancina-Jeziorny.
Organizatorzy
Organizatorami 14. Festiwalu Otwarte Ogrody byli: Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Urząd Miasta i Gminy oraz Konstanciński Dom Kultury. Patronat medialny objął Kurier Południowy. Wydarzenie było częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2021: „Smaki Dziedzictwa”.
Galeria zdjęć