Na ulicy Wilanowskiej będzie bezpieczniej, pojawią się światła | Konstancin-Jeziorna

Na ulicy Wilanowskiej będzie bezpieczniej, pojawią się światła

24-05-2023

Na niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Wilanowskiej z ul. Mickiewicza w Konstancinie-Jeziornie będzie sygnalizacja świetlna. We wtorek (23 maja) Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie ogłosił postępowanie w sprawie jej budowy. Oferty można składać do 20 czerwca. 

Skrzyżowanie ul. Wilanowskiej z ul. Mickiewicza to niechlubny „czarny punkt” na mapie drogowej Konstancina-Jeziorny. Wielu kierowców jadąc wojewódzką „724” nie przestrzega limitu prędkości obowiązującego w obszarze zabudowanym, co często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Z powodu ich brawury już niejednokrotnie na przejściu, na wysokości sklepu spożywczego, dochodziło do groźnych zdarzeń z udziałem pieszych. To ma się zmienić wraz z uruchomieniem w tym miejscu sygnalizacji świetlnej.

Bezpieczeństwo najważniejsze

O jej budowę, w imieniu mieszkańców, zabiegała Anna Borowska, radna miejska i przewodnicząca osiedla Grapa, a także konstanciński samorząd. Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy, wielokrotnie prowadził w tej sprawie rozmowy z zastępcą dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie. Efektem tych działań było m.in. przeprowadzenie na niebezpiecznym skrzyżowaniu wizji lokalnej z udziałem zainteresowanych stron. Ponadto gmina zobowiązała się do opracowania na swój koszt dokumentacji projektowo-budowlanej (wyniósł on 36,9 tys. zł) oraz jej nieodpłatnego przekazania samorządowi województwa mazowieckiego, jako pomocy rzeczowej. Tak też się stało na początku sierpnia 2022 r. Od tego czasu burmistrz oraz pracownicy Wydziału Dróg Gminnych konstancińskiego magistratu na bieżąco pilotowali sprawę, która wreszcie znalazła swój finał.

Oferty do 20 czerwca

We wtorek (23 maja) MZDW opublikował bowiem zaproszenie do złożenia oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego dotyczącego budowy sygnalizacji świetlnej na wspomnianym skrzyżowaniu. W ramach prac planowane są m.in.: budowa kanalizacji kablowej, montaż masztów i słupów oraz aparatury sterowniczej. Potencjalni wykonawcy na złożenie oferty mają czas do 20 czerwca do godz. 8.00. Cała inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu czterech miesięcy od zawarcia umowy. Szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na platformie zakupowej

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.