Rachmistrzowie spisowi rozpoczęli pracę | Konstancin-Jeziorna

Rachmistrzowie spisowi rozpoczęli pracę

06-05-2021
Rachmistrzowie będą dzwonić z nr. 22 828 88 88

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Z tymi mieszkańcami gminy Konstancin-Jeziorna, którzy nie spiszą się sami, np. przez Internet, od 4 maja mogą się kontaktować rachmistrzowie, na razie tylko telefonicznie.

Obowiązek spisowy najlepiej wypełnić przez samospis internetowy w domu lub w urzędzie gminy. Osoby, które preferują rozmowę telefoniczną, powinny zadzwonić na infolinię spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99

Zadzwoni rachmistrz

Jeśli jednak ktoś z ważnych powodów nie może spisać się z własnej inicjatywy i skorzystać z żadnej z powyższych opcji, powinien spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrzów. Ich praca rozpoczęła się 4 maja. Do czasu poprawy sytuacji epidemicznej rachmistrzowie, na terenie województwa mazowieckiego jest ich 2,5 tys., będą się z nami kontaktować wyłącznie telefonicznie.

Jak zweryfikować rachmistrza? 

Rachmistrz rozpocznie rozmowę od przedstawienia się i wyjaśnienia, że dzwoni, aby przeprowadzić spis powszechny. Przed rozpoczęciem zadawania pytań, rachmistrz poinformuje o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl lub na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie. Następnie dla ostatecznej weryfikacji obu stron rozmowy rachmistrz zapyta o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki temu będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą. Przypominamy! Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).

Wizyty zawieszone

Wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach zostały zawieszone z powodu zwiększonego zagrożenia koronawirusem. Ostateczny termin uruchomienia tej formy zbierania danych będzie zależeć od poprawy sytuacji epidemicznej. Zmiana sposobu realizacji wywiadów będzie poprzedzona komunikatem służb statystyki publicznej podanym do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów lokalnych, stron internetowych i mediów społecznościowych urzędów miast i gmin na Mazowszu oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Nie daj się oszukać! 

Jeśli spisałeś się już przez Internet – wypełniłeś formularz spisowy samodzielnie, zostałeś spisany przez współmieszkańców, w gminnym punkcie spisowym – lub poprzez infolinię spisową (dzwoniąc na nią samodzielnie), rachmistrz do Ciebie nie zadzwoni.

Jeśli jednak, ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, nie udzielaj odpowiedzi, rozłącz się i zgłoś ten fakt na infolinii spisowej, w swoim urzędzie gminy lub na policję. Również w przypadku wizyty w maju lub czerwcu osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, nie wpuszczaj jej do domu i niezwłocznie powiadom o tej sytuacji odpowiednie służby.

Autor
Główny Urząd Statystyczny

Najnowsze aktualności

  • Ogród, na trawie stoją sztalugi drewniane a na nich obrazy. W tle widać ludzi i wysokie drzewa.

    Festiwal Otwarte Ogrody już po raz 17., zgłoszenia do końca…

    Znamy już termin tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14–15 września. A my już dzisiaj zapraszamy wszystkich, którzy chcą otworzyć bramy swoich gościnnych ogrodów. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca.
  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Alert obowiązuje w poniedziałek (20 maja) od godz. 15.00 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.