Spis bezpieczny dla seniorów | Konstancin-Jeziorna

Spis bezpieczny dla seniorów

19-04-2021

Osoby starsze są szczególnie narażone na działania oszustów podszywających się pod członków rodziny lub policjantów. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 może być dla przestępców kolejną okazją do wyłudzeń. Dlatego zachęcamy seniorów, aby dla własnego bezpieczeństwa, nie czekali na kontakt ze strony rachmistrza i, jak najszybciej, spisali się przez Internet lub telefon.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 jest organizowany z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Niestety, może się jednak zdarzyć, że nieuczciwe osoby spróbują wykorzystać tę okoliczność i będą się podszywać pod rachmistrzów, by wyłudzić dane osobowe lub pieniądze. Ponieważ najbardziej narażoną na tego typu przestępstwa grupą są seniorzy, dlatego warto by to właśnie oni, jak najszybciej, wywiązali się z obowiązku spisowego i zrobili to z własnej inicjatywy przez Internet lub telefonicznie.

Przez Internet

Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy dostępny na stronie spis.gov.pl. Spis można wypełnić w domu o dowolnej porze i nie trzeba czekać na rachmistrza. O pomoc w wypełnieniu elektronicznego formularza można poprosić kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę.

W urzędzie

Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, mogą się spisać w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, a także w siedzibie i oddziałach Urzędu Statystycznego w Warszawie (Warszawa, Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce). Dostępne są tam stanowiska komputerowe do spisu, a pomocą służą przeszkoleni pracownicy. Cała procedura odbywa się z zachowaniem wszelkich wymaganych środków ostrożności. Ze względu na sytuację epidemiczną trzeba wcześniej telefonicznie sprawdzić dostępność stanowiska spisowego i umówić się na konkretny termin. Zgłoszenia przyjmuje p. Aneta Sokalska, członek Gminnego Biura Spisowego, pod nr.: 22 484 23 10.

Przez telefon

Dla osób, które mają problemy z dotarciem do urzędu, przewidziano też inną wygodną i bezpieczną opcję, mianowicie spis przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–18.00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych – sami inicjujemy kontakt i nie musimy sprawdzać, czy zgłaszająca się do nas osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

Ostatecznie – rachmistrz

Z osobą, która mimo wszystko nie skorzysta z żadnej z powyższych opcji, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Dla zapewnienia swojego bezpieczeństwa można zweryfikować nazwisko oraz numer legitymacji służbowej dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 lub na stronie spis.gov.pl w zakładce: Sprawdź rachmistrza”.

Przekaż dalej

Jeśli sam nie jesteś seniorem, przekaż te informacje osobom starszym z Twojej rodziny, grona znajomych lub sąsiadów. W przypadku bliskich osób (rodziców lub dziadków) warto zaoferować pomoc w wypełnieniu samospisu internetowego. Więcej informacji: spis.gov.pl.

Autor
Główny Urząd Statystyczny

Najnowsze aktualności

  • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

    Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

    Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
  • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

    Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

    W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.