Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” | Konstancin-Jeziorna

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

29-02-2024

W piątek (1 marca) w całym kraju obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Hołd ofiarom niepodległościowego podziemia odda także Konstancin-Jeziorna. Z tej okazji o godz. 9.00 zaplanowano złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą więźniów komunistycznego aparatu represji w willi Biały Dworek przy ul. Ireneusza Wierzejewskiego 9.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r., aby upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca to data symboliczna, nawiązująca do wydarzeń z 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok  śmierci na siedmiu członkach 4. Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Kwiaty i znicze

Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” od lat pielęgnuje Szkoła Podstawowa nr 2 w Konstancinie-Jeziornie. Tradycyjnie już 1 marca (piątek) delegacja uczniów i nauczycieli, a także władze gminy złożą kwiaty i zapalą znicze przed tablicą upamiętniającą więźniów komunistycznego aparatu represji w willi Biały Dworek przy ul. Ireneusza Wierzejewskiego 9. Zachęcamy do udziału w uroczystości, która rozpocznie się o godz. 9.00, pozostałe konstancińskie szkoły oraz mieszkańców gminy. Symboliczna wiązanka kwiatów zostanie też złożona na pomniku żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie św. Jana Pawła II. 

Miejsce kaźni

Owiana złą sławą willa Biały Dworek przy ul. Ireneusza Wierzejewskiego 9 tuż po II wojnie światowej była siedzibą piaseczyńskiej placówki Urzędu Bezpieczeństwa. To tutaj przesłuchiwano i torturowano żołnierzy Armii Krajowej. W 1945 r. w Białym Dworku zamordowany został Henryk Stokowski pseudonim „Jaskółka”.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Osoba wrzucająca kartkę do urny do głosowania

    Druga tura wyborów burmistrza – każdy głos jest ważny

    W niedzielę (21 kwietnia) mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna czeka wyborcza dogrywka. W drugiej turze o urząd burmistrza ubiega się dwóch kandydatów, którzy dwa tygodnie temu uzyskali najwięcej głosów. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7.00–21.00.
  • Grafika wektorowa, na czerwonym tle napis: Rada Miejska Konstancin-Jeziorna

    Znamy termin pierwszej sesji Rady Miejskiej nowej kadencji

    7 maja odbędzie się pierwsza sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna dziewiątej kadencji. Zostaną na niej zaprzysiężeni nowi radni oraz burmistrz gminy. Na posiedzeniu poznamy też nazwiska przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Obrady rozpoczną się o godz. 10.00.