Pamiątkowy głaz w Parku Zdrojowym odzyskał dawny blask | Konstancin-Jeziorna

Pamiątkowy głaz w Parku Zdrojowym odzyskał dawny blask

28-07-2023
Od lewej: Hanna Winogrodzka-Szaflik, Iwona Kloch oraz Aurelia Kuran-Puszkarska

W Parku Zdrojowym można już podziwiać efekty renowacji pamiątkowego głazu poświęconego hrabiemu Witoldowi Skórzewskiemu. Został on odnowiony z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, ze wsparciem finansowym gminy Konstancin-Jeziorna.

Głaz pamiątkowy w Parku Zdrojowym – poświęcony hrabiemu Witoldowi Skórzewskiemu, założycielowi Konstancina – ustawiono z inicjatywy Wacława Gąsiorowskiego, znakomitego pisarza i sołtysa osady Konstancin. Odsłonięto go w 1937 r., w czterdziestą rocznicę powstania letniska.

Ze wsparciem gminy

Kamień oraz wyryty na nim napis z biegiem lat mocno nadgryzł ząb czasu. Konieczna była jego renowacja. Tego przedsięwzięcia podjęło się Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, które otrzymało na ten cel 7 tys. zł z budżetu gminy Konstancin-Jeziorna. Dotacja, przyznana w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego, została uzupełniona wkładem własnym Towarzystwa. Prace renowacyjne rozpoczęły się 19 lipca. Realizowane były przez kamieniarza Marcina Nowaka pod nadzorem Piotra Nowickiego, historyka sztuki, i Marka Łukasika, artysty rzeźbiarza.

Prace zakończone

Głaz został m.in. wypoziomowany i wypiaskowany. Odnowiono też napis, a teren wokół utwardzono kostką granitową i żwirem. Można już podziwiać pełny efekt zrealizowanych prac. Jego uroczyste odsłonięcie TMPiZK zaplanowało na 9 września. – Renowacja głazu była ważna ze względów kulturowo-społecznych dla mieszkańców Konstancina-Jeziorny i gości odwiedzających Park Zdrojowy – podkreśla dr n. med. Hanna Winogrodzka-Szaflik, prezes Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina.  

Dokument przeszłości

Powstanie Konstancina wiąże się nierozerwalnie z osobą Witolda hrabiego Skórzewskiego, który w 1897 r. wydzielił z dóbr ziemskich Obory, należących do Marii hrabiny Potulickiej 225 morgów lasów i nieużytków przylegających do rzeki Jeziorki. Tak powstało nowe, podwarszawskie letnisko. Konstancin podzielono na parcele pod wille i tereny nie podlegające sprzedaży, m.in. park zakładowy, obecnie zwany zdrojowym. Pomnik w formie głazu, zlokalizowany przy jednej z parkowych alejek, jest znamienitym dokumentem przeszłości Konstancina, jest uhonorowaniem założyciela parku hr. Witolda Skórzewskiego (1864–1912) oraz inicjatora jego postawienia – Wacława Gąsiorowskiego (1869–1939).

Na zdjęciu od lewej: Hanna Winogrodzka-Szaflik – prezes TMPiZK, Iwona Kloch – zastępca kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Spraw Lokalowych UMiG oraz Aurelia Kuran-Puszkarska – wiceprezes TMPiZK

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • dwoje dzieci przebiega przez mgiełkę wodną w parku, zielono, słonecznie, radośnie

    Ochłoda w upały? Skorzystaj z mgiełki i zdrojów miejskich

    W najbliższych dniach czekają nas wyjątkowo wysokie temperatury – według prognoz, 2–3 lipca słupki rtęci mogą sięgnąć nawet 36°C. Na mieszkańców i turystów odwiedzających Konstancin-Jeziornę czeka chłodząca mgiełka w Parku Zdrojowym oraz miejskie zdroje, które pomogą ugasić pragnienie.
  • Obrady rady seniorów

    Rada Seniorów w działaniu – w czerwcu obradowała dwukrotnie

    Czerwiec upłynął pod znakiem intensywnych działań konstancińskiej Rady Seniorów. W centrum uwagi znalazły się dwa główne tematy – przygotowania do Gminnego Dnia Seniora oraz postępy w pracach nad projektem Domu Dziennego Pobytu Seniora. Kolejne posiedzenie już 7 lipca.