Podziękowania dla byłej prezes za wieloletnią działalność | Konstancin-Jeziorna

Podziękowania dla byłej prezes za wieloletnią działalność

21-12-2022

Skończyła się pewna epoka w historii Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego. Z funkcją jego prezesa, po 22 latach, pożegnała się dr Czesława Gasik. Teraz stowarzyszeniem pokieruje jego członkini Hanna Winogrodzka-Szaflik.

To historyczna zmiana. Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, działające w naszej gminie od 34 lat, ma nowego prezesa. Dr Czesławę Gasik, która pełniła tę funkcję łącznie przez 22 lata (1990–1994 oraz 2004–2022), zastąpiła Hanna Winogrodzka-Szaflik. Nową szefową członkowie Towarzystwa wybrali podczas walnego zjazdu wyborczego, który odbył się pod koniec listopada w Hugonówce. Zmienił się także zarząd stowarzyszenia. W jego skład weszli: Monika Bukowińska, Krystyna Cedro-Ceremużyńska, Hanna Kaniasta, Aurelia Kuran-Puszkarska, Liliana Lewińska oraz Irmina Wiak. Komisję rewizyjną tworzą z kolei: Elżbieta Redo-Cieśla, Krystyna Szerejko i Maria Witkowska. Dodatkowo na posiedzeniu, po raz drugi w historii, została podjęta uchwała o nadaniu dr Czesławie Gasik tytułu Prezesa Honorowego TMPiZK (pierwszy otrzymała Monika Żeromska, córka pisarza Stefana Żeromskiego).

Podziękowania od burmistrza

W środę (21 grudnia) burmistrz Kazimierz Jańczuk podziękował dr Czesławie Gasik za wieloletnią działalność na rzecz zachowania oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego jedynego uzdrowiska na Mazowszu. Okazją do tego była sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. – Pani aktywność w zakresie ochrony zabytków i środowiska naturalnego, kultywowania tradycji regionalnych, a także organizacji spotkań poświęconych miejscom oraz ludziom związanych z naszą gminą przyczyniła się do budowania tożsamości i integracji lokalnej społeczności – podkreślał włodarz. – Niech Pani praca i działalność na rzecz dobra wspólnego będą dla młodych i przyszłych pokoleń wzorem godnym naśladowania.

Ponadto burmistrz złożył do Andrzeja Cieślawskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, wniosek o uhonorowanie dr Czesławy Gasik tytułem „Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna”. Formalna decyzja w tej sprawie ma zapaść na lutowej sesji.

Długa lista działań

Dr Czesława Gasik z Konstancinem-Jeziorną związana jest od blisko 60 lat. W 1965 r. rozpoczęła swoją pierwszą pracę na stanowisku lekarza w Domu Dziecka „Anusia” w Królewskiej Górze. W Przedsiębiorstwie Państwowym Uzdrowisko Konstancin zdobywała kolejne szczeble kariery zawodowej – była ordynatorem, a następnie dyrektorem naczelnym i naczelnym lekarzem uzdrowiska (w latach 90.). Z osobą dr Czesławy Gasik ściśle związane są  także losy i działalność TMPiZK, w którym przez 22 lata pełniła z sukcesem trudną i odpowiedzialną funkcję jego prezesa. Wyjątkowa osobowość, umiejętność organizacji pracy zespołowej oraz współpraca z samorządem i innymi podmiotami na zasadach partnerstwa, zaowocowały realizacją wielu cennych i ważnych społecznie inicjatyw. Ich lista jest naprawdę długa, a do tych ważniejszych należą: wpisanie do rejestru zabytków układu urbanistycznego Konstancina, zainicjowanie obchodów Dni Konstancina, uhonorowanie w przestrzeni publicznej miasta zasłużonych mieszkańców, a także budowa pomnika katyńskiego i posadzenie dębów upamiętniających pomordowanych na wschodzie mieszkańców naszej gminy. Nie sposób nie wspomnieć też o organizowanych przez Towarzystwo Festiwalu Otwarte Ogrody oraz spotkaniach poświęconych miejscom i osobom związanym z Konstancinem, a także licznych wydawnictwach, dzięki którym historia uzdrowiska jest wiecznie żywa.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Spotkanie w sali konferencyjnej z prezentacją na temat „Zakresu analiz STES”, panelem dyskusyjnym przy stole i publicznością, w tle świątecznie udekorowana choinka i ceglana ściana.

    Podziel się z nami swoją opinią – wypełnij ankietę

    Burmistrz Michał Wiśniewski zachęca mieszkańców gminy do podzielenia się swoimi opiniami na temat wariantów nowego układu komunikacyjnego DW721, zaproponowanych przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Uwagi można zgłaszać do 29 grudnia br. Ankieta jest dostępna online lub w wersji papierowej.
  • Trzy osoby prezentują obrazy z wycinanką polską.

    Polska wycinanka podbija francuskie miasto Saint-Germain-en…

    Wystawa polskiej wycinanki w Saint-Germain-en-Laye, mieście partnerskim Konstancina-Jeziorny, oczarowała mieszkańców podparyskiego miasteczka. Ekspozycja, ukazująca piękno i oryginalność polskiej sztuki ludowej, została przygotowana przez Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie.