Podziękowania dla byłej prezes za wieloletnią działalność | Konstancin-Jeziorna

Podziękowania dla byłej prezes za wieloletnią działalność

21-12-2022

Skończyła się pewna epoka w historii Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego. Z funkcją jego prezesa, po 22 latach, pożegnała się dr Czesława Gasik. Teraz stowarzyszeniem pokieruje jego członkini Hanna Winogrodzka-Szaflik.

To historyczna zmiana. Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, działające w naszej gminie od 34 lat, ma nowego prezesa. Dr Czesławę Gasik, która pełniła tę funkcję łącznie przez 22 lata (1990–1994 oraz 2004–2022), zastąpiła Hanna Winogrodzka-Szaflik. Nową szefową członkowie Towarzystwa wybrali podczas walnego zjazdu wyborczego, który odbył się pod koniec listopada w Hugonówce. Zmienił się także zarząd stowarzyszenia. W jego skład weszli: Monika Bukowińska, Krystyna Cedro-Ceremużyńska, Hanna Kaniasta, Aurelia Kuran-Puszkarska, Liliana Lewińska oraz Irmina Wiak. Komisję rewizyjną tworzą z kolei: Elżbieta Redo-Cieśla, Krystyna Szerejko i Maria Witkowska. Dodatkowo na posiedzeniu, po raz drugi w historii, została podjęta uchwała o nadaniu dr Czesławie Gasik tytułu Prezesa Honorowego TMPiZK (pierwszy otrzymała Monika Żeromska, córka pisarza Stefana Żeromskiego).

Podziękowania od burmistrza

W środę (21 grudnia) burmistrz Kazimierz Jańczuk podziękował dr Czesławie Gasik za wieloletnią działalność na rzecz zachowania oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego jedynego uzdrowiska na Mazowszu. Okazją do tego była sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. – Pani aktywność w zakresie ochrony zabytków i środowiska naturalnego, kultywowania tradycji regionalnych, a także organizacji spotkań poświęconych miejscom oraz ludziom związanych z naszą gminą przyczyniła się do budowania tożsamości i integracji lokalnej społeczności – podkreślał włodarz. – Niech Pani praca i działalność na rzecz dobra wspólnego będą dla młodych i przyszłych pokoleń wzorem godnym naśladowania.

Ponadto burmistrz złożył do Andrzeja Cieślawskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, wniosek o uhonorowanie dr Czesławy Gasik tytułem „Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna”. Formalna decyzja w tej sprawie ma zapaść na lutowej sesji.

Długa lista działań

Dr Czesława Gasik z Konstancinem-Jeziorną związana jest od blisko 60 lat. W 1965 r. rozpoczęła swoją pierwszą pracę na stanowisku lekarza w Domu Dziecka „Anusia” w Królewskiej Górze. W Przedsiębiorstwie Państwowym Uzdrowisko Konstancin zdobywała kolejne szczeble kariery zawodowej – była ordynatorem, a następnie dyrektorem naczelnym i naczelnym lekarzem uzdrowiska (w latach 90.). Z osobą dr Czesławy Gasik ściśle związane są  także losy i działalność TMPiZK, w którym przez 22 lata pełniła z sukcesem trudną i odpowiedzialną funkcję jego prezesa. Wyjątkowa osobowość, umiejętność organizacji pracy zespołowej oraz współpraca z samorządem i innymi podmiotami na zasadach partnerstwa, zaowocowały realizacją wielu cennych i ważnych społecznie inicjatyw. Ich lista jest naprawdę długa, a do tych ważniejszych należą: wpisanie do rejestru zabytków układu urbanistycznego Konstancina, zainicjowanie obchodów Dni Konstancina, uhonorowanie w przestrzeni publicznej miasta zasłużonych mieszkańców, a także budowa pomnika katyńskiego i posadzenie dębów upamiętniających pomordowanych na wschodzie mieszkańców naszej gminy. Nie sposób nie wspomnieć też o organizowanych przez Towarzystwo Festiwalu Otwarte Ogrody oraz spotkaniach poświęconych miejscom i osobom związanym z Konstancinem, a także licznych wydawnictwach, dzięki którym historia uzdrowiska jest wiecznie żywa.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • autobus na ulicy

    Od soboty wakacyjne zmiany w komunikacji publicznej

    Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie od najbliższej soboty (22 czerwca) wprowadza wakacyjną organizację komunikacji miejskiej. Niewielkie zmiany w rozkładach jazdy obejmą także wybrane linie autobusowe kursujące po gminie Konstancin-Jeziorna i będą obowiązywać do 31 sierpnia.
  • Kobieta stoi na tle ściany z czerwonej cegły

    Nowy wydział w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

    W konstancińskim magistracie powstał Wydział Rozwoju, Polityki Gospodarczej i Komunikacji Społecznej. Będzie on odpowiedzialny m.in. za współpracę samorządu z mieszkańcami, przedsiębiorcami, a także organizacjami pozarządowymi i klubami sportowymi.