Prestiżowa nagroda dla nauczyciela konstancińskiej Dwójki | Konstancin-Jeziorna

Prestiżowa nagroda dla nauczyciela konstancińskiej Dwójki

15-11-2022
Wojciech Guszkowski (z lewej) i Katarzyna Chiszko

Wojciech Guszkowski, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie, został laureatem prestiżowej Nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Pedagoga wyróżniono za całokształt pracy dydaktycznej i wychowawczej. Z oświatą związany jest od przeszło 40 lat.

Nagrody Ministra Edukacji i Nauki przyznawane są corocznie za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Wnioskować o nie mogą dyrektorzy szkół. Wojciecha Guszkowskiego, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie, do wyróżnienia zgłosiła dyrektorka placówki – Katarzyna Chiszko. Wniosek poparła rada pedagogiczna. Wojciech Guszkowski został doceniony za całokształt pracy dydaktycznej i wychowawczej, która trwa nieprzerwanie już 43 lata.  

Bogaty dorobek

Wojciech Guszkowski ukończył Wydział Humanistyczny (specjalność nauczycielska w zakresie historii) na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest nauczycielem dyplomowanym historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Zatrudniony w oświacie od 1 września 1979 r. Pedagog może się pochwalić bogatym  dorobkiem zawodowym. Dochował się wielu laureatów oraz finalistów konkursów przedmiotowych, tematycznych oraz innych o tematyce historycznej.

Katarzyna Chiszko, dyrektorka Dwójki, podkreśla niezwykłe zaangażowanie pana Wojciecha w pracę z dziećmi i młodzieżą, wykraczające poza zakres zwykłych obowiązków. Jest twórcą Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego Traper, z którym zorganizował m.in. blisko 200 rajdów pieszych i biwaków oraz 40 obozów zimowych, a także – wspólnie z parafią pw. św. Józefa – wiele edycji Rajdu Papieskiego pamięci św. Jana Pawła II. Na bardzo wysokim poziomie stoi także wolontariat koordynowany przez pana Wojciecha, w którego ramach uczniowie wspomagają swoją pracą liczne uroczystości gminne, m.in. Bieg Niepodległości czy Dni Konstancina.

Wymiana międzynarodowa

W dorobku nauczyciela Dwójki jest również prowadzenie koła teatralno-historycznego oraz współtworzenie Szkolnej Agencji Informacyjnej. Wojciech Guszkowski zainicjował współpracę międzyszkolną z miastami partnerskimi Konstancina-Jeziorny – Krzemieńcem w Ukrainie oraz Saint-Germain-en-Laye we Francji. Przez wiele lat razem z innymi nauczycielami realizował międzynarodową wymianę uczniów. Obecnie pełni społeczną funkcję przewodniczącego Komitetu Miast Partnerskich Konstancina-Jeziorny.

Pan Wojciech to również lokalny patriota, a swoją wiedzą dzieli się z innymi. Jest jednym z autorów przewodnika turystycznego „Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny”, oprowadza wycieczki po gminie, a na stworzonym przez siebie kanale na YouTube pt. „Ciekawostki historyczne Trapera” razem z uczniami publikuje filmiki związane z naszym miastem.

Wyróżnienia i nagrody

Nauczyciel za swoją pracę pedagogiczną był wielokrotnie nagradzany przez dyrektora szkoły i burmistrza gminy. Pan Wojciech ma na swoim koncie m.in. tytuł Wolontariusza Roku (2011 r.), a także medale – za zasługi dla turystyki (2012 r.) oraz za zasługi dla Związku Kombatantów RP i i Byłych Więźniów Politycznych (2018 r.). Teraz do tej listy dołączyła Nagroda Ministra Edukacji i Nauki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.
  • Grupa kilkunastu osób stoi obok siebie.

    Konstancińscy harcerze przeszli szlakiem św. Jakuba

    Harcerze z Uroczyska Konstancin kolejny raz pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i przeszli szlakiem św. Jakuba. 11 druhów drogę z portugalskiego Viana do Castelo do Santiago de Compostela pokonało w 9 dni. Trasa liczyła ponad 220 kilometrów.