Przed konstancińskim ratuszem znowu polała się krew | Konstancin-Jeziorna

Przed konstancińskim ratuszem znowu polała się krew

24-11-2022

Kolejna udana akcja Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie. Tym razem drogocennym darem podzieliło się 25 osób. W sumie w ciągu czterech godzin zebrano ponad 11 litrów krwi, która z pewnością uratuje komuś życie.

W czwartek (24 listopada) przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77 w Konstancinie-Jeziornie po raz kolejny stanął krwiobus. Tym razem na apel Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie, organizatora akacji, odpowiedziało 35 osób. Niestety, nie wszyscy, mimo szczerych chęci, mogli tego dnia oddać krew. Na przeszkodzie stanęły bowiem względy zdrowotne. Ostatecznie swoim cennym darem podzieliło się 25 krwiodawców. W sumie zebrano ponad 11 litrów. Przed konstancińskim ratuszem zorganizowano już 7 takich akcji, w których 179 osób oddało ponad 82 litry krwi. Kolejna planowana jest już w 2023 r., pod koniec stycznia.

Jak zostać krwiodawcą?

Warto dołączyć się do akcji krwiodawstwa, bo takim prostym gestem można uratować komuś życie. Krew mogą oddać osoby od 18 do 65 roku życia o wadze 50 i więcej kilogramów. Wystarczy wypełnić formularz i przejść badania. Trzeba też pamiętać, aby na dwie godziny przed zgłoszeniem się do punktu krwiodawstwa oraz poprzedniego dnia zjeść lekkie niskotłuszczowe posiłki. 450 ml krwi odpowiada 4500 kcal, dlatego po donacji dawca otrzymuje 8 tabliczek czekolady. Oprócz słodkiego ekwiwalentu krwiodawcy przysługuje: zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego; zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa i utraconego zarobku oraz odliczenie od podatku dochodowego darowizny (ekwiwalent pieniężny za pobraną krew).
 

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis: Ostrzeżenie hydrologiczne z wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (niebieski okrąg z białymi literami IMGW), poniżej niebieski napis: Gwałtowne wzrosty stanów wody. W tle rwąca rzeka.

    Hydroalert: Gwałtowne wzrosty stanów wody

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wzrostem stanu wody m.in. na rzece Wiśle, na rzece Jeziorce oraz w zlewniach zurbanizowanych. Hydroalert pierwszego stopnia obowiązuje od godz. 12.00 do godz. 22.00 w środę (24 lipca).
  • Grafika. Zielona trawa na której stoi mały domek z drewnianych klocków. Obok niego napisy: Pamiętaj, złóż deklarację o źródłach ogrzewania budynków oraz centralna baza emisyjności budynków. Mniejsza czcionką są podane szczegółowe informacje, które zostały powielone w artykule.

    Wybudowałeś budynek? Musisz zgłosić, czym go ogrzewasz

    Przypominamy! Każdy właściciel lub zarządca nowo wybudowanego budynku musi złożyć do CEEB deklarację o źródłach jego ogrzewania i spalania paliw. A w przypadku zmiany źródła ciepła w obiektach już istniejącym należy złożyć nową deklarację – w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.