Przed konstancińskim ratuszem znowu polała się krew | Konstancin-Jeziorna

Przed konstancińskim ratuszem znowu polała się krew

24-11-2022

Kolejna udana akcja Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie. Tym razem drogocennym darem podzieliło się 25 osób. W sumie w ciągu czterech godzin zebrano ponad 11 litrów krwi, która z pewnością uratuje komuś życie.

W czwartek (24 listopada) przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77 w Konstancinie-Jeziornie po raz kolejny stanął krwiobus. Tym razem na apel Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie, organizatora akacji, odpowiedziało 35 osób. Niestety, nie wszyscy, mimo szczerych chęci, mogli tego dnia oddać krew. Na przeszkodzie stanęły bowiem względy zdrowotne. Ostatecznie swoim cennym darem podzieliło się 25 krwiodawców. W sumie zebrano ponad 11 litrów. Przed konstancińskim ratuszem zorganizowano już 7 takich akcji, w których 179 osób oddało ponad 82 litry krwi. Kolejna planowana jest już w 2023 r., pod koniec stycznia.

Jak zostać krwiodawcą?

Warto dołączyć się do akcji krwiodawstwa, bo takim prostym gestem można uratować komuś życie. Krew mogą oddać osoby od 18 do 65 roku życia o wadze 50 i więcej kilogramów. Wystarczy wypełnić formularz i przejść badania. Trzeba też pamiętać, aby na dwie godziny przed zgłoszeniem się do punktu krwiodawstwa oraz poprzedniego dnia zjeść lekkie niskotłuszczowe posiłki. 450 ml krwi odpowiada 4500 kcal, dlatego po donacji dawca otrzymuje 8 tabliczek czekolady. Oprócz słodkiego ekwiwalentu krwiodawcy przysługuje: zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego; zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa i utraconego zarobku oraz odliczenie od podatku dochodowego darowizny (ekwiwalent pieniężny za pobraną krew).
 

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • zdjęcie – chłopak niesie karton, mężczyzna w samochodzie na pace czeka na ładunek

    Zbiórka latarek, baterii i żywności – pomoc dla Ukrainy

    Szkoła Podstawowa nr 2 w Konstancinie-Jeziornie do piątku (2 grudnia) prowadzi zbiórkę dla Ukrainy. Potrzebne są m.in. latarki, baterie, świece i żywność pakowana hermetycznie. Rzeczy trafią do Liceum Krzemienieckiego, które przekaże je dalej mieszkańcom oraz żołnierzom na froncie.
  • Kalkulator na tle grzejnika.

    Dopłaty do ogrzewania – wnioski tylko do 30 listopada

    Już tylko do najbliższej środy (30 listopada) można ubiegać się o dodatek węglowy lub dodatek grzewczy. Wnioski niezmiennie przyjmuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie. O takie wsparcie finansowe wystąpiło już ponad półtora tysiąca mieszkańców gminy.