Rozbudowa drogi nr 721, będzie nowa organizacja ruchu | Konstancin-Jeziorna

Rozbudowa drogi nr 721, będzie nowa organizacja ruchu

20-02-2024

Konstanciński magistrat negatywnie zaopiniował projekt organizacji ruchu na czas planowanej rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 721. Rozwiązania, przedstawione przez wykonawcę inwestycji, spowodowałyby wprowadzenie do strefy uzdrowiskowej ogromnego natężenia ruchu oraz paraliż komunikacyjny w godzinach porannego szczytu.

Trwają przygotowania do rozpoczęcia długo wyczekiwanej rozbudowy drogi nr 721 z Piaseczna do Konstancina-Jeziorny. Na najbliższą środę (21 lutego) Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie zaplanował podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji. A jest nim, wyłoniona w drodze postępowania przetargowego, firma Skanska. Wartość kontraktu to ponad 84 mln zł.

Czasowa organizacja ruchu

Prace budowlane mają ruszyć tak szybko, jak to możliwe. Wykonawca już rozpoczął konsultacje z zarządcami dróg. Projekt czasowej organizacji ruchu wpłynął m.in. do konstancińskiego magistratu. Zakłada on wprowadzenie ruchu jednokierunkowego z Konstancina-Jeziorny do Piaseczna. Ruch w przeciwnym kierunku – z Piaseczna do Konstancina-Jeziorny – miałby się odbywać bocznymi ulicami miasta. Na takie rozwiązanie nie ma zgody władz jedynego uzdrowiska na Mazowszu. – Spowoduje to wprowadzenie ogromnego natężenia ruchu do strefy uzdrowiskowej i paraliż gminy, zwłaszcza w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego – podkreśla Ryszard Machałek, zastępca burmistrza gminy. – Liczba pojazdów na drodze nr 721, na odcinku od ul. Julianowskiej do Konstancina-Jeziorny jest zdecydowanie większa niż w kierunku Piaseczna.

Mieszkańcy gminy przemieszczają się „721” do pracy i szkół w Warszawie, co potwierdzają analizy natężenia ruchu, a także dane Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie dotyczące pomiaru liczby pasażerów korzystających z linii autobusowej nr 724, kursującej wspomnianą drogą. – Kierowanie tego ruchu do Piaseczna, na zakorkowaną uI. Puławską, spowoduje znaczne opóźnienie dojazdu do stolicy i konieczność zmiany przez mieszkańców gminy tras dotarcia do miejsc docelowych – podkreśla Ryszard Machałek. –  Dlatego negatywnie zaopiniowaliśmy przedstawiony projekt czasowej organizacji ruchu i zaproponowaliśmy własne rozwiązania.

Ruch wahadłowy

Konstanciński magistrat w pierwszej kolejności proponuje wprowadzenie ruchu wahadłowego dla autobusów komunikacji publicznej, po siedemnaście kursów w każdym kierunku. W przypadku braku możliwości wdrożenia takiego rozwiązania, urząd chce wprowadzenia ruchu jednokierunkowego, jednym pasem, z Piaseczna do Konstancina-Jeziorny. Pismo w tej sprawie we wtorek (20 lutego) zostało przesłane do firmy Skanska (można je pobrać poniżej).   

Będzie bezpieczniej

Droga wojewódzka nr 721 – na prawie pięciokilometrowym odcinku – od ul. Julianowskiej w Piasecznie do ul. Skolimowskiej w Konstancinie-Jeziornie zyska nową nawierzchnię oraz oświetlenie. Pojawią się też chodniki, ścieżka rowerowa i przejścia dla pieszych. Ponadto wybudowane zostaną dwa ronda – na skrzyżowaniu z ul. Miriama Przesmyckiego oraz z ul. Kołobrzeską. To nie wszystko. Przebudowana zostanie także sieć energetyczna i gazowa. Planowo prace potrwają 3 lata.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Osoba wrzucająca kartkę do urny do głosowania

    Druga tura wyborów burmistrza – każdy głos jest ważny

    W niedzielę (21 kwietnia) mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna czeka wyborcza dogrywka. W drugiej turze o urząd burmistrza ubiega się dwóch kandydatów, którzy dwa tygodnie temu uzyskali najwięcej głosów. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7.00–21.00.
  • Grafika wektorowa, na czerwonym tle napis: Rada Miejska Konstancin-Jeziorna

    Znamy termin pierwszej sesji Rady Miejskiej nowej kadencji

    7 maja odbędzie się pierwsza sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna dziewiątej kadencji. Zostaną na niej zaprzysiężeni nowi radni oraz burmistrz gminy. Na posiedzeniu poznamy też nazwiska przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Obrady rozpoczną się o godz. 10.00.