Specjalny samolot krążył nad gminą i robił superdokładne zdjęcia | Konstancin-Jeziorna

Specjalny samolot krążył nad gminą i robił superdokładne zdjęcia

11-04-2024

W czwartek (11 kwietnia) nad gminą Konstancin-Jeziorna krążył charakterystycznie poruszający się samolot. Z jego pokładu wykonywane były zdjęcia lotnicze. Z pozyskanych fotografii powstanie aktualna ortofotomapa, która już niebawem będzie dostępna w Gminnym Systemie Informacji Przestrzennej.

Ortofotomapa to plastyczne odwzorowanie terenu na płaszczyźnie. Powstaje dzięki zdjęciom lotniczym lub satelitarnym i odznacza się wielką precyzją ukazania danego obszaru wraz ze wszystkim istniejącymi na nim obiektami przestrzennymi.

Samolot nad gminą

Obecnie w Gminnym Systemie Informacji Przestrzennej, prowadzonym przez Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, dostępne są łącznie 22 ortofotomapy, z których najstarsza pochodzi z 1958 r. Wkrótce geoportal zostanie wzbogacony o nowy fotoplan gminy. W czwartek (11 kwietnia) w godz. 8.00–11.00 na konstancińskim niebie można było zaobserwować charakterystycznie poruszający się samolot. Był to dwusilnikowy górnopłat Vulcanair P68 wyposażony w platformę fotogrametryczną. Statek powietrzny wykonał kilkanaście przelotów w równoległych liniach i równych odstępach, lecąc na wysokości 1300 metrów, z prędkością około 220 km/h. Z jego pokładu zostały zrobione zdjęcia lotnicze terenu gminy Konstancin-Jeziorna. Teraz pojedyncze fotografie zostaną połączone w jedną ortofotomapę wysokiej rozdzielczości, która zostanie udostępniona bezpłatnie w GSIP, pod adresem: gsip.konstancinjeziorna.pl.

Z lotu ptaka

Dzięki zdjęciom lotniczym każdy na ekranie monitora komputerowego czy smartfona może obejrzeć gminę z lotu ptaka, a także zobaczyć, jakie zmiany zaszły w jej topografii na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Ortofotomapa jest dla każdego mieszkańca nie tylko niezwykle interesującym przewodnikiem po terenie, stanowi także doskonałe narzędzie pracy dla planistów, urbanistów, inwestorów, autorów studiów i planów zagospodarowania przestrzennego czy projektantów – pozwala na wykonywanie dokładnych pomiarów odległości i powierzchni na poziomie gruntu. Jest także nieocenionym źródłem informacji wykorzystywanych w szczególności na potrzeby sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, monitoringu zmian w zagospodarowaniu nieruchomości i pokryciu terenu, ochrony środowiska czy działania służb komunalnych.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Mapa z lotu ptaka z zaznaczoną drogą, która będzie remontowana

    Remont ul. Prawdziwka, dwa dni utrudnień w ruchu

    Przed nami spore utrudnienia, spowodowane remontem ul. Prawdziwka. W poniedziałek (24 czerwca) droga – od ul. Muchomora do granicy z Konstancinem-Jeziorną – będzie frezowana, a we wtorek zaplanowano układanie nowej nawierzchni. W tym dniu ulica na wspomnianym odcinku będzie zamknięta dla ruchu.
  • uczniowie na zakończenie roku szkolnego

    Życzymy udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji

    Na ten dzień czekał każdy uczeń. W piątek (21 czerwca) rok szkolny 2023/2024 przeszedł do historii i rozpoczęły się upragnione wakacje. Z tej okazji podziękowania i życzenia dla całej społeczności szkolnej skierował Michał Wiśniewski, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna.