Stopnie alarmowe przedłużone do 29 lutego | Konstancin-Jeziorna

Stopnie alarmowe przedłużone do 29 lutego

04-12-2023

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o przedłużeniu obowiązywania na terenie całej Polski trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO na całym terytorium Polski, jak również wobec polskiej infrastruktury energetycznej znajdującej się poza granicami kraju. Obowiązują one do 29 lutego 2024 r. Służby apelują o zachowanie czujności i zgłaszanie podejrzanych zdarzeń.

Zgodnie z komunikatem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

CHARLIE–CRP i BRAVO

W Polsce od ponad roku obowiązuje trzeci – w czterostopniowej skali – stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugi stopień BRAVO. Pierwszy dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni, natomiast drugi wprowadzany jest w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpienia ataku terrorystycznego. Prezes Rady Ministrów po raz kolejny przedłużył termin ich obowiązywanie na ternie całego kraju – tym razem do 29 lutego 2024 r. do godz. 23.59. Przedłużony został również drugi stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Służby apelują o zachowanie czujności i zgłaszanie podejrzanych zdarzeń.

Ważne zadania

Podczas obowiązywania powyższych stopni alarmowych organy państwa są zobowiązane m.in. do:  

  • całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów;
  • przeglądu zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku;
  • przygotowania się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Zgłaszaj niepokojące sytuacje

Obywatele nie muszą podejmować specjalnych zachowań – powinni jedynak zachować czujność oraz informować służby o podejrzanych zdarzeniach pod numerem alarmowym 112.

Autor
Natalia Poncyljusz

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej błękitny napis burze. W tle fragment oszronionych liści.

    Alert meteo pierwszego stopnia: Przymrozki

    W nocy z poniedziałku (23 marca) na wtorek (24 marca) znów możliwe są przymrozki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Temperatura spadnie do -1 st. C., a przy gruncie do -3 st. Alert obowiązuje w godz. 23.00–7.30.
  • Grafika

    Nowe boisko w Słomczynie – teren inwestycji przekazany…

    Gmina Konstancin-Jeziorna oficjalnie przekazała wykonawcy teren inwestycji dotyczącej przebudowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 4 w Słomczynie. Zadanie zrealizuje firma RS Investment LTD z Wrocławia. Niedługo rozpoczną się prace, których zakończenie zaplanowano na czerwiec br.