Trwa ważna akcja: Tydzień Świadomości Czerniaka | Konstancin-Jeziorna

Trwa ważna akcja: Tydzień Świadomości Czerniaka

19-05-2022

Już po raz 11. w Polsce obchodzony jest Tydzień Świadomości Czerniaka. Hasło tegorocznej edycji to „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”. Akademia Czerniaka wraz z ambasadorkami akcji – Marią Winiarską oraz Zofią Zborowską-Wroną – zachęcają do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku.

Wystartowała 11. edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka, który trwa od 17 do 23 maja. Co roku odbywa się on pod innym hasłem – tegoroczne to „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”. Ma ono zwrócić uwagę oraz zachęcić do ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku – zarówno tego aktywnego, jak i spokojnego, np. na leżaku we własnym ogrodzie. 

Organizatorem akcji jest Akademia Czerniaka, a jej tegorocznymi ambasadorkami Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. Panie wystąpiły w oficjalnym spocie promującym, w którym m.in zdradzają proste zasady ochrony przed czerniakiem oraz pokazują na co zwrócić uwagę przy samobadaniu skóry. 

Nowotwór złośliwy

Czerniak jest jedynym nowotworem, który można łatwo zauważyć – rozwija się na skórze, a nie wewnątrz organizmu. Dlatego warto poznać podstawowe kryteria rozpoznania czerniaka (ABCDE czerniaka) i regularnie obserwować swoje znamiona. A gdy już zidentyfikujemy niepokojące nas zmiany należy szybko zgłosić się do lekarza dermatologa, onkologa lub chirurga-onkologa. Wczesne rozpoznanie czerniaka pozwala na całkowite usunięcie nowotworu i wyleczenie chorego.

ABCDE czerniaka

Czerniakowe abecadło, czyli kryteria rozpoznania czerniaka to proste do zapamiętania cechy charakterystyczne czerniaka, które pozwalają na szybkie rozpoznanie choroby. Są to:

  • A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę;
  • B – brzegi nieregularne, nierównomierne, posiadające zgrubienia;
  • C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor;
  • D – duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm;
  • E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Jak się chronić?

Warto również pamiętać o kilku podstawowych zasad ochrony przed czerniakiem. Są to: 

  • używanie kremów z wysokim filtrem UV;
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, koszulek i nakryć głowy;
  • unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie w godz. 11.00–16.00;
  • unikanie solarium;
  • coroczna kontrola znamion u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa, a w międzyczasie regularna samoobserwacja skóry – w przypadku pojawienia się niepokojących zmian lub nowych znamion – natychmiastowy kontakt ze specjalistą. 

Więcej informacji o akcji dostępnych jest na stronie internetowej Akademii Czerniaka.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Niebieski autobus jadący ulicą w pobliżu sklepu Lidl, na tle trwających prac drogowych i świeżo ułożonego chodnika.

    Znamy trasę oraz rozkład jazdy nowej linii autobusowej L55

    Znamy szczegóły dotyczące trasy i rozkładu jazdy nowej linii autobusowej L55, która od najbliższego poniedziałku (5 maja) połączy Skolimów z Klarysewem w centrum Konstancina-Jeziorny. W godzinach szczytu autobusy będą kursować co 45 minut, a poza nimi – co 60 minut.
  • Wycieczki historyczne w willi Kamilin

    Majówka z historią w tle – zapraszamy na wystawę i spacery

    Przed nami długi majowy weekend, który zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. W dniach 1–4 maja Konstanciński Dom Kultury zaprasza do willi Kamilin na serię wydarzeń przygotowanych specjalnie z myślą o miłośnikach historii. Dodatkowo 1 maja ponownie otwarty zostanie Punkt Informacji Turystycznej.