Uczniowie Dwójki uczcili pamięć o Wacławie Gąsiorowskim | Konstancin-Jeziorna

Uczniowie Dwójki uczcili pamięć o Wacławie Gąsiorowskim

03-11-2022

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowa nr 2 w Konstancinie-Jeziornie uczcili pamięć o Wacławie Gąsiorowskim – pisarzu i pierwszym sołtysie osady Konstancin. W niedzielę (30 października) minęła 83. rocznica jego śmierci.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie od wielu lat pielęgnuje pamięć o Wacławie Gąsiorowskim. Ten wybitny polski pisarz (m.in. „Pani Walewska”, „Szwoleżerowie gwardii”, „Rok 1809”, „Huragan”) był mieszkańcem Konstancina, a w 1936 roku został nawet jego sołtysem. To między innymi z inicjatywy Wacława Gąsiorowskiego ustawiono głaz pamiątkowy w Parku Zdrojowym, poświęcony hrabiemu Witoldowi Skórzewskiemu, założycielowi Konstancina.

Kwiaty pamięci

W minioną niedzielę (30 października), w 83. rocznicę śmierci Wacława Gąsiorowskiego, delegacja nauczycieli i uczniów Dwójki odwiedziła grób pisarza, który znajduje się na skolimowskiej nekropolii. Młodzież z klas 7a i 7b, wraz ze swoimi wychowawcami – Ewą Czarny i Wojciechem Guszkowskim, oraz członkowie Szkolnego Koła Caritas pod kierunkiem Agaty Kijo posprzątali nagrobek, a następnie złożyli na nim wiązankę kwiatów, ufundowaną przez radę rodziców.

Wyjątkowa inicjatywa

Ale to nie wszystko. Tradycyjnie, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, delegacja SP nr 2 odwiedziła również groby bohaterów wojennych, byłych dyrektorów i nauczycieli szkoły oraz duchownych związanych z parafią Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Konstancinie-Jeziornie. Młodzież z własnej inicjatywy posprzątała też nagrobki zaniedbane i pozostawione bez opieki. – Każdy uczeń przyniósł znicz oraz przybory do sprzątania – mówi Wojciech Guszkowski. – Autokar, który przewiózł nas na cmentarz, ufundowali rodzice uczniów zaangażowanych w inicjatywę. Dziękujemy!

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Elektryk naprawiający latarnię uliczną na wysokości.

    Trwa konserwacja gminnego oświetlenia ulicznego

    Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna prowadzone są prace konserwacyjne oświetlenia ulicznego. W związku z tym lampy mogą być czasowo włączane także przed zmrokiem. Mieszkańców przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
  • Dokumenty firmowe i pieniądze

    Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z…

    Koniec wsparcia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wnioski o świadczenie pieniężne z tego tytułu będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie tylko do końca lipca i wypłacane wyłącznie za okres do 30 czerwca br.