Uczniowie szkoły w Słomczynie uczcili pamięć swojego patrona | Konstancin-Jeziorna

Uczniowie szkoły w Słomczynie uczcili pamięć swojego patrona

21-04-2023
fot. SP nr 4

Po raz czwarty uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie pobiegli „Szlakiem Guzików Nieugiętych”. W ten sposób uczcili pamięć Jana Mejstera, patrona placówki zamordowanego w 1940 r. w Charkowie. Obchody święta patronalnego zakończył wyjątkowy spektakl z udziałem młodzieży, absolwentów i pracowników szkoły.

Dwudniowe obchody święta patrona szkoły rozpoczęły się w czwartek (21 kwietnia). Tego dnia odbył się 4. Bieg „Szlakiem Guzików Niezłomnych” im. Jana Mejstera. Przed pomnikiem powstańców styczniowych w Cieciszewie zgromadziła się cała społeczność Czwórki. Byli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, a także zaproszeni goście.

Pamięć najważniejsza

Trasa biegu prowadziła przez las, bo właśnie w lasach polscy żołnierze zostali zamordowani przez NKWD, i wzdłuż drzew oznakowanych biało-czerwonymi tasiemkami. Jego uczestnicy zatrzymali się przy symbolicznym grobie Jana Mejstera na słomczyńskim cmentarzu, gdzie złożyli wieniec i zapalili znicze. W tym biegu nie liczyły się żadne wyniki, czasy – nie było wygranych i przegranych. Najważniejsza była pamięć. Na mecie zlokalizowanej przy Domu Ludowym w Słomczynie (dawny budynek Szkoły Powszechnej, w której pracował Jan Mejster) każdy uczestnik otrzymał symboliczny „Guzik Katyński”, imitację guzika z polskiego munduru wojskowego. Wszystko zakończyło się patriotycznym piknikiem z żołnierską grochówką i grillem.

Nasza tożsamość

Święto patronalne zwieńczył w piątek (22 kwietnia) wyjątkowy spektakl pt. „Był sobie chłopiec”. Przedstawienie miało charakter wielopokoleniowy – wystąpili w nim zarówno uczniowie, jak i absolwenci, pracownicy szkoły oraz rodzice. – Posiadanie takiego patrona wyróżnia nas spośród innych szkół w gminie Konstancin-Jeziorna – przyznaje Barbara Barcińska, nauczycielka historii. – Jan Mejster był żołnierzem, patriotą i nauczycielem. Pamięć o nim tworzy naszą tożsamość.

Konstanciński samorząd podczas obchodów reprezentował Dariusz Zieliński, drugi zastępca burmistrza. Gmina również dofinansowała wydarzenie w ramach inicjatywy lokalnej.

Zamordowany w Charkowie

Jan Mejster urodził się 21 października 1913 r. Od 1934 r. był nauczycielem Szkoły Powszechnej w Słomczynie (obecnie SP nr 4). Uczył muzyki, prowadził chór szkolny oraz drużynę harcerską. W 1939 r. uczestniczył w kampanii wrześniowej jako żołnierz 2. Pułku Ułanów Grochowskich i dostał się do niewoli sowieckiej. Był przetrzymywany w obozie w Starobielsku, a w 1940 r. został zamordowany w Charkowie przez NKWD.

Galeria zdjęć

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Autobus linii 724 z napisem OS. KABATY stojący na ulicy w pobliżu punktów usługowych i sklepów.

    Od 20 stycznia autobusy linii 724 będą jeździły na…

    Uwaga mieszkańcy! Od najbliższego poniedziałku (20 stycznia) autobusy linii 724 będą jeździły na skróconej trasie – między osiedlem Kabaty a centrum Konstancina-Jeziorny. Zmiany wynikają z fatalnego stanu przebudowywanej drogi wojewódzkiej nr 721. Trasy linii L16 i N50 pozostają bez zmian.
  • Grafika

    Oferty pracy w urzędzie i Zakładzie Gospodarki Komunalnej

    Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Zakład Gospodarki Komunalnej poszukują pracowników. Wolne stanowiska czekają m.in. na inspektorów do spraw – obsługi sekretariatu i archiwizacji oraz głównego specjalistę w Wydziale Inwestycji i Drogownictwa.