Harcerze uczą udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej | Konstancin-Jeziorna

Harcerze uczą udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

16-04-2024
Fot. Zofia Sobota

Harcerski i harcerze z hufca Uroczysko Konstancin odwiedzili Szkołę Podstawową nr 4 w Słomczynie, gdzie przeprowadzili zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wzięło w nich udział ponad 40 uczniów. To pierwsza taka inicjatywa, ale na pewno nie ostatnia. W planach są spotkania w kolejnych placówkach.

Zasady udzielania pierwszej pomocy powinien znać każdy. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie poznali je dzięki harcerzom z hufca ZHP Uroczysko Konstancin, którzy w miniony piątek (12 kwietnia) przeprowadzili w placówce zajęcia edukacyjne dla dzieci z klas 2–5. Wzięło w nich udział łącznie ponad 40 osób.

Teoria i praktyka

Organizatorzy zajęć – harcerki i harcerze z 7 Konstancińskiej Drużyny Wędrowniczej „Witula” i 15 Konstancińskiej Drużyny Wędrowniczej „Lawenda” – zadbali o to, aby program szkolenia był atrakcyjny i wartościowy. – Uczniowie dowiedzieli się m.in. co robić w przypadku krwotoku z nosa i skaleczenia czy jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej – wymienia Aleksandra Wicik, rzeczniczka prasowa hufca Uroczysko Konstancin. – Nie zabrakło też instrukcji zgłaszania zdarzenia pod numer alarmowy 112. 

Dodatkowo starsi uczniowie na fantomach mogli przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. – Traf chciał, że po zakończonych zajęciach jeden z harcerzy wykorzystał swoje ratownicze umiejętności, udzielając pomocy w szkolnej stołówce – dodaje Aleksandra Wicik.

Kolejne spotkania

Organizacja zajęć z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej była pierwszym takim przedsięwzięciem konstancińskich harcerzy, ale na pewno nie ostatnim. Druhny i druhowie liczą na współpracę z kolejnymi placówkami oświatowymi. Warto dodać, że w Uroczysku Konstancin działa również Harcerski Klub Ratowniczy „Eskulap”, który promuje wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy, zabezpiecza różne imprezy oraz organizuje szkolenia.

Galeria zdjęć

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Ogród, na trawie stoją sztalugi drewniane a na nich obrazy. W tle widać ludzi i wysokie drzewa.

    Festiwal Otwarte Ogrody już po raz 17., zgłoszenia do końca…

    Znamy już termin tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14–15 września. A my już dzisiaj zapraszamy wszystkich, którzy chcą otworzyć bramy swoich gościnnych ogrodów. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca.
  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Alert obowiązuje w poniedziałek (20 maja) od godz. 15.00 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.