Na harcerki i harcerzy z Uroczyska zawsze można liczyć | Konstancin-Jeziorna

Na harcerki i harcerzy z Uroczyska zawsze można liczyć

16-03-2022
Fot. Hufiec ZHP Uroczysko Konstancin

Hufiec ZHP Uroczysko Konstancin od samego początku zaangażował się w pomoc na rzecz Ukrainy. Druhny i druhowie pełnią służbę na rzecz wszystkich poszkodowanych w związku z wojną za naszą wschodnią granicą – zbierają dary, przygotowują paczki dla uchodźców, pomagają w przygotowywaniu baz noclegowych oraz pracują wychowawczo.

Atak putinowskiej Rosji na niepodległą Ukrainę wstrząsnął Europą i światem. Niemal natychmiast w Polsce ruszyła lawina pomocy dla walczących o wolność Ukraińców oraz uciekających przed koszmarem wojny uchodźców. W tym dramatycznym czasie swoją służbę pełnią też harcerki i harcerze z Konstancina-Jeziorny. – Nie możemy być obojętni, kiedy ludziom tuż za polską granicą dzieje się krzywda. Dobrze wiemy, do czego zobowiązuje przyrzeczenie harcerskie – mówi hm. Robert Bokacki, komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Uroczysko Konstancin. – Ukrainki i Ukraińcy potrzebują dziś naszej pomocy. Nie chcemy wojny, chcemy pokoju dla siebie i wszystkich ludzi dobrej woli na świecie. 

Harcerki i harcerze działają

Uroczysko Konstancin od samego początku zaangażowane jest w pomoc na rzecz Ukrainy. Druhny i druhowie nie zatrzymali się nawet na chwilę. Ich aktywności są widoczne na wielu polach. I tak na przykład pod koniec lutego zorganizowali zbiórkę materiałów medycznych dla szpitala wojskowego w Dnieprze. Jej efekt to blisko 90 kartonów wypełnionych m.in. bandażami, kroplówkami, igłami i lekami. Do każdego dołączone zostały także kartki z pozdrowieniami od mieszkańców Konstancina-Jeziorny. Wszystko bezpieczne dotarło już do celu. Harcerki i harcerze włączają się także w zbiórki darów prowadzone w Konstancinie-Jeziornie i Powsinie (m.in. żywności, środków chemicznych, rzeczy dla szpitali ginekologicznych, materiałów medycznych, wyprawek szkolnych). Aktywnie też pomagają w punkcie wydawania darów dla uchodźców przy ul. Sobieskiego 6, w tym także w transporcie i rozładunku rzeczy. To jeszcze nie wszystko. Harcerze i harcerski razem z firmą Bricoman przeprowadzili też remont pomieszczenia na świetlicę dla dzieci ukraińskich, która powstała w ośrodku dla uchodźców w Tomicach. Oprócz tego konstancińskie drużyny i gromady wykonywały na zbiórkach kotyliony w ukraińskich barwach narodowych, roznosiły ulotki zachęcające do darowizn na rzecz Ukrainy oraz rozpoczęły naukę podstawowych słów w języku ukraińskim.

Zbiórka pieniędzy

Konstanciński hufiec udostępnił także swoje konto na potrzeby zbiórki środków finansowych na rzecz walczącej Ukrainy. Pieniądze można wpłacać na rachunek bankowy o numerze: 49 1140 1010 0000 3489 5500 1003 (Ważne! Wpłata musi być opatrzona dopiskiem: Darowizna dla Ukrainy). Zebrane środki zostaną przeznaczone w 100 proc. na m.in.: zakup materiałów i produktów potrzebnych mieszkańcom Ukrainy, w tym żywności i środków medycznych; wsparcie ukraińskich uchodźców mieszkających i przybywających do naszej gminy, a także na inne działania, które okażą się potrzebne i zostaną zaakceptowane przez komitet społeczny.

Pomoc nie ustaje

Obecnie hufiec prowadzi zbiórkę rzeczy dla przygranicznych szpitali położniczych oraz gminnego punktu wydawania darów (ul. Sobieskiego 6). Dla szpitali potrzebne są: kocyki do zawijania noworodków, pieluchy tetrowe, pampersy, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, klapki, laktatory, ręczniki dla dzieci, gaziki jałowe (rzeczy muszą być nowe lub używane w dobrym stanie, uprane i uprasowane). Z kolei punkt wydawania darów potrzebuje żywności (olejów, serów, konserw mięsnych, kasz, makaronów, soków, musów dla dzieci, mleka) i artykułów chemicznych (papieru toaletowego, proszków oraz płynów do prania i płukania, mydeł i żeli do mycia, szamponów dla dzieci i dorosłych, past do zębów i środków utrzymania domowej czystości). Inicjatywą, która właśnie rusza, jest przygotowanie jak największej liczby tzw. prezentów powitalnych (pakietów żywnościowo-higieniczny) do wydawania uchodźcom przekraczających przejście graniczne Budomierz-Hruszów.

Polub na Facebooku

Działania Uroczyska Konstancin można śledzić na Facebooku. Posty są publikowane w wydarzeniu: Razem dla Ukrainy. Zachęcamy do obserwowania i polubienia postów.

Autor
Patryk Siepsiak