Uwaga smog! Ważne ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu | Konstancin-Jeziorna

Uwaga smog! Ważne ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu

17-02-2025

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia, m.in. w powiecie piaseczyńskim, średniodobowego poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Alert smogowy obowiązuje w poniedziałek (17 lutego) do północy. Służby apelują o ograniczenie przebywania na dworze.

Ważny komunikat dla mieszkańców! W poniedziałek (17 lutego) do północy obowiązuje alert dotyczący ryzyka przekroczenia średniodobowego poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, obejmujący obszar kilku powiatów, w tym m.in. piaseczyński, pruszkowski, żyrardowski oraz grodziski. Zła jakość powietrza wynika z niekorzystnych warunków meteorologicznych, które utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, a także ze wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego oraz intensywnego ruchu pojazdów. Powiadomienie wydał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska .

Zalecane środki ostrożności

Ostrzeżenie ma charakter informacyjny dla ochrony wrażliwych grup ludności, do których należą m.in.: kobiety w ciąży oraz dzieci, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego i krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze. W związku z tym służby apelują o:

  • unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, szczególnie w przypadku odczuwania pieczenia oczu, kaszlu lub bólu gardła;
  • rezygnację z działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, takich jak spalanie paliw stałych w kominkach czy piecach;
  • ograniczenie wietrzenia pomieszczeń (szczególnie w przypadku dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży);
  • regularne przyjmowanie leków przez osoby chore na astmę (mogą one częściej odczuwać duszność, kaszel lub świsty) – w razie nasilenia objawów chorobowych zaleca się kontakt z lekarzem.

Śledź jakość powietrza

Zachęcamy mieszkańców do śledzenia prognoz dotyczących zanieczyszczenia powietrza na stronie: powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution. Przypominamy również, że w gminie Konstancin-Jeziorna funkcjonuje sieć czujników jakości powietrza. Dane z tych urządzeń są regularnie aktualizowane i dostępne dla mieszkańców online pod adresem: panel.syngeos.pl), a także w aplikacji mobilnej Syngeos – Nasze Powietrze, którą można bezpłatnie pobrać w sklepach: Google Play i App Store

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Dłoń trzymająca długopis wskazuje fragment tekstu na wydrukowanym dokumencie, podczas gdy druga ręka przewraca kartkę.

    Skwer Wacława Gąsiorowskiego i Skwer Seniora – wpłynęły…

    Do magistratu wpłynęły wnioski o utworzenie dwóch nowych skwerów – imienia Wacława Gąsiorowskiego oraz Seniora. Teraz propozycjami dotyczącymi nadania tych nazw miejscom publicznym w Parku Zdrojowym zajmie się zespół konsultacyjny przy Radzie Miejskiej.
  • Kobieta trzyma w otwartych dłoniach jasnoturkusową wstążkę, która jest symbolem profilaktyki raka szyjki macicy. Tło jest neutralne, w odcieniach zieleni, co podkreśla przesłanie dbałości o zdrowie.

    Bezpłatne testy HPV – nowoczesna profilaktyka raka szyjki…

    Ważna informacja dla kobiet w wieku 25–64 lat. W gminie Konstancin-Jeziorna – w Centrum Medycznym Grapa Medica – można wykonać bezpłatne, nowoczesne badanie HPV HR. Skierowanie nie jest wymagane – wystarczy umówić się na wizytę.