W ratuszu będzie nowy punkt obsługi uchodźców z Ukrainy | Konstancin-Jeziorna

W ratuszu będzie nowy punkt obsługi uchodźców z Ukrainy

21-03-2022

W Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna uruchomiony zostanie nowy punkt obsługi wyłącznie uchodźców z Ukrainy ubiegających się o nadanie numeru PESEL. Usprawni to funkcjonowanie dotychczasowego Biura Obsługi Mieszkańców i ułatwi konstancinianom załatwianie spraw w magistracie.

W minioną środę (16 marca) ruszyła rejestracja uchodźców z Ukrainy w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności. W Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna jest ona prowadzona od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–18.00 (godziny te obowiązują do 4 kwietnia). Na wizytę związaną ze złożeniem wniosku trzeba się jednak wcześniej osobiście umówić. Aktualnie najbliższy możliwy termin załatwienia sprawy to koniec kwietnia. Zainteresowanie jest bardzo duże. Od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, konstanciński urząd wydał obywatelom Ukrainy już ponad 750 numerów PESEL. 

Uwaga! W związku z dużym zainteresowaniem obywateli Ukrainy uzyskaniem numeru PESEL Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna zmuszony jest zawiesić od wtorku (22 marca) wyznaczenie terminów na złożenie wniosku. Zapisy zostaną wznowione po uruchomieniu nowych stanowisk obsługi. Za utrudnienia przepraszamy!

Управління міста та ґміни Констанцин-Єзерна змушене тимчасово призупинити призначення дат для громадян України, які хочуть отримати номер PESEL. Про відновлення записів ми повідомимо на сайті.

Wydzielone pomieszczenie

Na dniach w konstancińskim urzędzie uruchomiony zostanie nowy punkt wyłącznie do obsługi ukraińskich uchodźców. Będzie się on mieścił w wydzielonym pomieszczeniu na parterze ratusza. Wszystko jest już niemal gotowe. Gmina z własnych środków przeprowadziła szybki remont i zakupiła dwa nowoczesne komputery. A to wszystko w trosce o sprawną obsługę zarówno obywateli Ukrainy, jak i Polaków, załatwiających sprawy urzędowe – po uruchomieniu punktu uchodźcy będą obsługiwani w nowym miejscu, a konstancinianie w Biurze Obsługi Mieszkańców, jak do tej pory – bez żadnych zapisów i kolejek.

Punkt informacyjny

Niezależnie od tego, cały czas w urzędzie funkcjonuje punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy, w którym można otrzymać podstawowe informacje dotyczące m.in.:

 • kwestii związanych z pomocą medyczną, pracą, edukacją przedszkolną i szkolną itp.;
 • uzyskania numeru PESEL;
 • bezpłatnej oferty kulturalno-sportowej;
 • punktów wydawania i zbiórki darów;
 • wsparcia psychologicznego;
 • publicznego transportu zbiorowego;
 • procedur legalizacji pobytu;
 • gminnej bazy teleadresowej.

W punkcie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00 dyżurują pracownik magistratu oraz osoba posługująca się językiem ukraińskim i rosyjskim.

 

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

 • Elektryk naprawiający latarnię uliczną na wysokości.

  Trwa konserwacja gminnego oświetlenia ulicznego

  Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna prowadzone są prace konserwacyjne oświetlenia ulicznego. W związku z tym lampy mogą być czasowo włączane także przed zmrokiem. Mieszkańców przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
 • Dokumenty firmowe i pieniądze

  Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z…

  Koniec wsparcia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wnioski o świadczenie pieniężne z tego tytułu będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie tylko do końca lipca i wypłacane wyłącznie za okres do 30 czerwca br.