W święta najpiękniejsze są własnoręczne ozdoby | Konstancin-Jeziorna

W święta najpiękniejsze są własnoręczne ozdoby

16-04-2022

Naturalne pisanki, wielkanocne koszyczki z włóczki czy zajączki wykonane z filcu – w święta najpiękniejsze są własnoręczne ozdoby. Doskonale o tym wiedzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kawęczynku, które spotykają się w miejscowej świetlicy i wspólnie szydełkują. Tutaj powstają prawdziwe arcydzieła. 

Wielkanoc za pasem, warto więc pomyśleć o świątecznej dekoracji do domu. A zamiast kupować gotowe ozdoby, można zrobić je samodzielnie – będą dużo tańsze i z pewnością oryginalniejsze od tych ze sklepu. 

Cierpliwość i dokładność

– To naprawdę nie jest trudne, a frajda niesamowita – przekonują panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kawęczynku, które postanowiły zorganizować w miejscowej świetlicy warsztaty artystyczne. Od kilku tygodni, razem z mieszkańcami sołectwa – zarówno dorosłymi, jak i dziećmi – tworzą na szydełku wielkanocne koszyczki. Nad wszystkim czuwa instruktorka Marta Górecka. – Do wyplatania używamy specjalnej włóczki typu t-shirt yarn – wyjaśnia pani Marta. – Nie trzeba być wprawionym szydełkowiczem, ale wymaga to jednak sporego zaangażowania, cierpliwości oraz dokładności. Podczas jednego spotkania, które zazwyczaj trwa około 3 godziny, każdy jest w stanie wykonać średniej wielkości koszyczek. A taka własnoręcznie wykonana ozdoba nie tylko będzie się doskonale prezentować na świątecznym stole, ale może być także cudownym upominkiem dla najbliższych. W cotygodniowych warsztatach bierze udział około 20 osób. – Jesteśmy nimi zachwycone – zachwala Zofia Organiściak, sołtys Kawęczynka. – Takie szydełkowanie to doskonały odstresowywacz, a przecież każdemu w tych trudnych czasach przyda się chwila wytchnienia.

Zwyczaje i tradycje

Poza tym, gdy ręce są zajęte, jest czas na rozmowy – o rodzinie, życiu i zbliżających się świętach. Panie chętnie dzielą się sprawdzonymi przepisami na świąteczne wypieki i potrawy oraz opowiadają o kultywowanych w ich domach zwyczajach i tradycjach wielkanocnych. Jednym z nich jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, które następnie pojawią się na wielkanocnym stole. W przystrojonym bukszpanem koszyczku powinny znaleźć się: jajka, które symbolizują nowe życie; chleb symbolizujący ciało Chrystusa; wędlina – symbol dostatku; sól – oczyszczenia oraz baranek oznaczający odkupienie grzeszników i przezwyciężenie zła. – Oczywiście do święconki, zgodnie z rodzinną tradycją, wkładamy także chrzan, symbolizujący siły fizyczne, ale nie taki tarty, tylko korzeń – zdradza Zofia Organiściak. – Nie może w niej zabraknąć również małego ziemniaka, który później na wiosnę sadzi się w ziemię. Wypełniony i udekorowany koszyczek mieszkańcy Kawęczynka przyniosą w Wielką Sobotę do świetlicy wiejskiej. – Tam, jak to jest od wielu lat, ksiądz z parafii św. Zygmunta w Słomczynie poświęci pokarmy – dodaje sołtys . – To właśnie nimi w Niedzielę Wielkanocną rozpoczniemy uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym i najbliższych osób. 

Ekopisanki

Nieodzownym elementem każdych świąt Wielkanocnych są także pisanki. – Te naturalne są najładniejsze – przyznaje Zofia Organiściak. – Poza tym bycie eko jest teraz w modzie. Domowe sposoby barwienia jaj opierają się wyłącznie na naturalnych barwnikach. Większość z nich znajdziemy w domowej kuchni lub warzywnym straganie. Wystarczy zrobić z nich wywar i ugotować w nim jajka. I tak kolor różowy uzyskamy z buraków, zielony – ze świeżego szpinaku i pietruszki lub pokrzywy; niebieski – z czerwonej kapusty, borówki amerykańskiej; brązowy – łupiny białej cebuli, oliwkowy – z zielonej herbaty, a kolor żółty zapewnią nam kurkuma, curry, rumianek lub liście brzozy. Pamiętajmy, aby bazą naszego wywaru były dwie szklanki wody, łyżeczka soli i 2 łyżki octu lub kwasku cytrynowego. Chcą działać Koło Gospodyń Wiejskich w Kawęczynku powstało we wrześniu zeszłego roku. Jest pierwszym i jak na razie jedynym w naszej gminie. Obecnie należy do niego 14 osób, wśród których jest również – uwaga – mężczyzna. W zarządzie oprócz Zofii Organiściak są także Joanna Maćkowiak i Leokadia Buraczyńska. Na swoją działalność – w tym zakup materiałów na warsztaty – pozyskało wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wykonaj sam

Zobacz, jak samodzielnie na szydełku wykonać koszyczek wielkanocny i inne dekoracje na świąteczny stół: www.youtube.com/Magicloop Academy.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Dzieci bawiące się klockami, siedzą na podłodze w przedszkolu.

    Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli i oddziałów…

    W poniedziałek (5 maja) rusza nabór uzupełniający do miejskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. W dziewięciu placówkach dostępnych jest jeszcze łącznie 109 wolnych miejsc. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.
  • Grafika informacyjna zapraszająca mieszkańców sołectw i osiedli na cykl spotkań z burmistrzem Michałem Wiśniewskim, dotyczących inwestycji, planów i potrzeb lokalnej społeczności.

    7 maja spotkanie z mieszkańcami Piasków, Cieciszewa i…

    Przed nami czwarte spotkanie z burmistrzem gminy Konstancin-Jeziorna w ramach cyklu „Porozmawiajmy o waszej okolicy”. Tym razem zaproszenie kierowane jest do mieszkańców sołectw Piaski, Cieciszew i Dębówka. Zebranie odbędzie się 7 maja o godz. 18.00 w Domu Ludowy w Cieciszewie.