W święta najpiękniejsze są własnoręczne ozdoby | Konstancin-Jeziorna

W święta najpiękniejsze są własnoręczne ozdoby

16-04-2022

Naturalne pisanki, wielkanocne koszyczki z włóczki czy zajączki wykonane z filcu – w święta najpiękniejsze są własnoręczne ozdoby. Doskonale o tym wiedzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kawęczynku, które spotykają się w miejscowej świetlicy i wspólnie szydełkują. Tutaj powstają prawdziwe arcydzieła. 

Wielkanoc za pasem, warto więc pomyśleć o świątecznej dekoracji do domu. A zamiast kupować gotowe ozdoby, można zrobić je samodzielnie – będą dużo tańsze i z pewnością oryginalniejsze od tych ze sklepu. 

Cierpliwość i dokładność

– To naprawdę nie jest trudne, a frajda niesamowita – przekonują panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kawęczynku, które postanowiły zorganizować w miejscowej świetlicy warsztaty artystyczne. Od kilku tygodni, razem z mieszkańcami sołectwa – zarówno dorosłymi, jak i dziećmi – tworzą na szydełku wielkanocne koszyczki. Nad wszystkim czuwa instruktorka Marta Górecka. – Do wyplatania używamy specjalnej włóczki typu t-shirt yarn – wyjaśnia pani Marta. – Nie trzeba być wprawionym szydełkowiczem, ale wymaga to jednak sporego zaangażowania, cierpliwości oraz dokładności. Podczas jednego spotkania, które zazwyczaj trwa około 3 godziny, każdy jest w stanie wykonać średniej wielkości koszyczek. A taka własnoręcznie wykonana ozdoba nie tylko będzie się doskonale prezentować na świątecznym stole, ale może być także cudownym upominkiem dla najbliższych. W cotygodniowych warsztatach bierze udział około 20 osób. – Jesteśmy nimi zachwycone – zachwala Zofia Organiściak, sołtys Kawęczynka. – Takie szydełkowanie to doskonały odstresowywacz, a przecież każdemu w tych trudnych czasach przyda się chwila wytchnienia.

Zwyczaje i tradycje

Poza tym, gdy ręce są zajęte, jest czas na rozmowy – o rodzinie, życiu i zbliżających się świętach. Panie chętnie dzielą się sprawdzonymi przepisami na świąteczne wypieki i potrawy oraz opowiadają o kultywowanych w ich domach zwyczajach i tradycjach wielkanocnych. Jednym z nich jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, które następnie pojawią się na wielkanocnym stole. W przystrojonym bukszpanem koszyczku powinny znaleźć się: jajka, które symbolizują nowe życie; chleb symbolizujący ciało Chrystusa; wędlina – symbol dostatku; sól – oczyszczenia oraz baranek oznaczający odkupienie grzeszników i przezwyciężenie zła. – Oczywiście do święconki, zgodnie z rodzinną tradycją, wkładamy także chrzan, symbolizujący siły fizyczne, ale nie taki tarty, tylko korzeń – zdradza Zofia Organiściak. – Nie może w niej zabraknąć również małego ziemniaka, który później na wiosnę sadzi się w ziemię. Wypełniony i udekorowany koszyczek mieszkańcy Kawęczynka przyniosą w Wielką Sobotę do świetlicy wiejskiej. – Tam, jak to jest od wielu lat, ksiądz z parafii św. Zygmunta w Słomczynie poświęci pokarmy – dodaje sołtys . – To właśnie nimi w Niedzielę Wielkanocną rozpoczniemy uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym i najbliższych osób. 

Ekopisanki

Nieodzownym elementem każdych świąt Wielkanocnych są także pisanki. – Te naturalne są najładniejsze – przyznaje Zofia Organiściak. – Poza tym bycie eko jest teraz w modzie. Domowe sposoby barwienia jaj opierają się wyłącznie na naturalnych barwnikach. Większość z nich znajdziemy w domowej kuchni lub warzywnym straganie. Wystarczy zrobić z nich wywar i ugotować w nim jajka. I tak kolor różowy uzyskamy z buraków, zielony – ze świeżego szpinaku i pietruszki lub pokrzywy; niebieski – z czerwonej kapusty, borówki amerykańskiej; brązowy – łupiny białej cebuli, oliwkowy – z zielonej herbaty, a kolor żółty zapewnią nam kurkuma, curry, rumianek lub liście brzozy. Pamiętajmy, aby bazą naszego wywaru były dwie szklanki wody, łyżeczka soli i 2 łyżki octu lub kwasku cytrynowego. Chcą działać Koło Gospodyń Wiejskich w Kawęczynku powstało we wrześniu zeszłego roku. Jest pierwszym i jak na razie jedynym w naszej gminie. Obecnie należy do niego 14 osób, wśród których jest również – uwaga – mężczyzna. W zarządzie oprócz Zofii Organiściak są także Joanna Maćkowiak i Leokadia Buraczyńska. Na swoją działalność – w tym zakup materiałów na warsztaty – pozyskało wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wykonaj sam

Zobacz, jak samodzielnie na szydełku wykonać koszyczek wielkanocny i inne dekoracje na świąteczny stół: www.youtube.com/Magicloop Academy.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.