Wokół inwestycji drogowych w Skolimowie północno-zachodnim | Konstancin-Jeziorna

Wokół inwestycji drogowych w Skolimowie północno-zachodnim

26-09-2024

Mieszkańcy Skolimowa północno-zachodniego licznie stawili się we wtorek (24 września br.) w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, aby wziąć udział w spotkaniu z burmistrzem Michałem Wiśniewskim dotyczącym infrastruktury drogowej w tej części miasta. Omówiono nie tylko przyszłe działania inwestycyjne, ale także formalności prawne z nimi związane. 

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Forum wymiany – wiedzy, pomysłów, myśli”. Tym razem w konstancińskim ratuszu licznie stawili się mieszkańcy ulic: Białostockiej, Siedleckiej, Łomżyńskiej, Ostrołęckiej, Ciechanowskiej, Toruńskiej, Bydgoskiej, Pilskiej, Gorzowskiej i Słupskiej, a także Kołobrzeskiej i Kabackiej. Ponad 100 osób chciało poznać plany gminy dotyczące inwestycji drogowych w tej części miasta oraz termin ich realizacji.

Klucz do rozpoczęcia prac

Podczas wtorkowego spotkania Michał Wiśniewski, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna, przedstawił zakres przyszłych inwestycji w rejonie Skolimowa północno-zachodniego oraz tryb ich realizacji. Jak wyjaśnił, forma inwestycji zależy od statusu własności nieruchomości drogowych. Jeśli gmina jest już właścicielem danego terenu, możliwe jest szybkie rozpoczęcie robót na podstawie zgłoszenia do starostwa powiatowego. W przypadku, gdy gmina nie posiada prawa własności do terenu, inwestycja może być realizowana w trybie procedury ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej), w wyniku której gmina staje się właścicielem danej nieruchomości. 

Dlatego ważnym elementem dyskusji była kwestia własności gruntów. Dla wielu uczestników spotkania zaskoczeniem była informacja o tym, że nie wszystkie drogi w Skolimowie są w 100 proc. własnością gminy. Część działek drogowych jest w rękach prywatnych. W związku z tym gmina nie może wykonać odwodnienia dróg poprzez zgłoszenie robót budowlanych do starostwa powiatowego. Burmistrz podkreślił, że kluczowym krokiem jest uregulowanie stanu prawnego nieruchomości drogowych. Zachęcił też mieszkańców do porozumień sąsiedzkich i współpracy, aby przyspieszyć proces przenoszenia własności działek na rzecz gminy.

Plan inwestycji i współpraca z mieszkańcami

Odpowiadając na pytania o czas realizacji inwestycji, dla których nie ma obecnie przeszkód formalno-prawnych, włodarz odwołał się do planu budżetu na rok 2025 i planu kadencyjnego, który zamierza stworzyć we współpracy z radnymi miejskimi w oparciu również o głosy mieszkańców. Burmistrz zachęcił też mieszkańców ulic: Białostockiej, Toruńskiej, Bydgoskiej i Słupskiej do porozumienia wewnątrz sąsiedzkiego oraz wspólnego potwierdzenia chęci do realizacji planowanej inwestycji remontowej w zakresie przedstawionym na spotkaniu. Michał Wiśniewski wielokrotnie podkreślał, że inwestycje drogowe są kosztowne, dlatego priorytetem jest racjonalne i efektywne wydawanie środków publicznych.

Podczas omawiania projektów inwestycji drogowych dla ul. Kabackiej i ul. Kołobrzeskiej, burmistrz poinformował o rozważanym nowym przebiegu drogi 721. Ze względu na to włodarz zadeklarował, że przy akceptacji mieszkańców, jest otwarty na rozpoczęcie prac remontowych w pierwszej kolejności na ulicach Białostockiej, Toruńskiej, Bydgoskiej i Słupskiej.

Bezpieczeństwo na drogach

Wielu mieszkańców wyraziło swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa na lokalnych drogach, niezależnie od ich szerokości. Podkreślano, że bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców, jak i pieszych, jest kluczowe. W odpowiedzi na te uwagi pojawiły się propozycje ograniczenia prędkości oraz montażu spowalniaczy ruchu. Szczególną uwagę zwrócono na ul. Kabacką, gdzie takie rozwiązania mogłyby również ograniczyć pylenie nawierzchni.

Autor
Wydział Rozwoju, Polityki Gospodarczej i Komunikacji Społecznej

Najnowsze aktualności

  • Budowa ulicy z kostki brukowej. W głównej części zdjęcia koparka z opuszczoną łyżką. Do około niej leżą kostki betonowe.

    Kolejne inwestycje drogowe w gminnym budżecie

    Nowe inwestycje drogowe w budżecie gminy na 2025 r. Z inicjatywy burmistrza Michała Wiśniewskiego zabezpieczono środki finansowe na projekt i budowę sięgacza ul. Wierzbnowskiej oraz odcinka ul. Bartosza Głowackiego. Przebudowany będzie też kolejny fragment ul. Elektrycznej.
  • Uczestnicy finału konkursu „Moja mała Ojczyzna” wraz z organizatorami i opiekunami podczas uroczystego wręczenia nagród na scenie Konstancińskiego Domu Kultury.

    Uczniowie pokazali, że znają swoją małą Ojczyznę

    Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Opaczy triumfowali w 1. edycji gminnego konkursu wiedzy o Konstancinie-Jeziornie „Moja mała Ojczyzna”, który odbył się w czwartek (22 maja). Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio reprezentantom SP nr 1 oraz SP nr 3. Gratulujemy!