Od 15 grudnia nowe obostrzenia epidemiczne | Konstancin-Jeziorna

Od 15 grudnia nowe obostrzenia epidemiczne

14-12-2021

Od środy (15 grudnia) wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia związane z czwartą falą pandemii COVID-19. Będą to m.in.: bardziej restrykcyjne limity osób w restauracjach, hotelach, obiektach sakralnych czy teatrach. Ponadto od 20 grudnia do 9 stycznia szkoły przejdą na nauczanie zdalne.  

Trwa walka z czwartą falą pandemii COVID-19. W związku z bardzo wysoką liczbą zakażeń koronawirusem oraz pojawieniem się nowej jego odmiany – Omikron od najbliższej środy (15 grudnia) wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia. We wtorek (14 grudnia) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w tej sprawie. Oto, co się zmieni:

 • zaostrzenie limitów osób
  • restauracje, bary, hotele, kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – maks. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19). Dodatkowo w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.
    
 • do 31 stycznia zamknięte będą kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia (wyjątkiem będzie noc sylwestrowa – imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 100 osób, limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).
   
 • obowiązkowe testy na koronawirusa
  Każda osoba przed przylotem do Polski, spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania. Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Ponadto od 20 grudnia do 9 stycznia wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Żłobki i przedszkola będą działały bez zmian.

Więcej informacji

Aktualne informacje oraz zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego związane z koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19 dostępne są na stronie: www.gov.pl/koronawirus.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.