Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy | Konstancin-Jeziorna

Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy

19-06-2024

Koniec wsparcia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wnioski o świadczenie pieniężne z tego tytułu będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie tylko do końca lipca i wypłacane wyłącznie za okres do 30 czerwca br. 

Będą zmiany w formie i zakresie wsparcia uchodźców wojennych zza wschodniej granicy. Wprowadza je nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, którą na początku czerwca podpisał prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z nowymi przepisami legalność pobytu obywateli Ukrainy zostaje przedłużona do 30 września 2025 r.

Koniec świadczenia 

Jednak kluczową zmianą jest zakończenie wsparcia finansowego dla osób prywatnych, którzy goszczą w swoich lokalach ukraińskich uchodźców. Chodzi o świadczenie pieniężne w wysokości 40 zł od osoby za dobę na zakwaterowanie i wyżywienie. Wnioski o rekompensatę poniesionych z tego tytułu kosztów będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie wyłącznie do 31 lipca br. Będą one rozpatrywane na dotychczasowych warunkach, a świadczenie zostanie wypłacone za okres do 30 czerwca br.

Zbiorowe zakwaterowanie 

Od lipca br. obywatele Ukrainy, którzy nadal będą potrzebowali schronienia lub innego wsparcia, powinni zgłaszać się do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie (nr tel. całodobowej infolinii – 987), które udzieli im pomocy, wskazując wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania. Nowe przepisy likwidują też jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, wypłacane jednorazowo ukraińskim uchodźcom przybywającym do Polski.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska

Najnowsze aktualności

  • Grafika wektorowa - na niebieskim tle napis ostrzeżenie hydrologiczne i alert meteo

    Alert meteo pierwszego stopnia: Silny deszcz z burzami

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę (13 lipca) dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem i burzami. Alert obowiązuje od godz. 22.00 do godz. 9.00 w niedzielę (14 lipca).
  • Mapa ulica

    Remont nawierzchni drogi 724, pięć dni utrudnień w ruchu

    Uwaga kierowcy i pasażerowie autobusu linii 742. W dniach 16–20 lipca remontowana będzie droga wojewódzka nr 724 – na odcinku od ul. Łyczyńskiej (okolice Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie) do ul. Od Lasu. Będą duże utrudnienia – najpierw ruch wahadłowy, a potem całkowite zamknięcie drogi.