Konstancin-Jeziorna i inne samorządy wspólnie przeciw depresji | Konstancin-Jeziorna

Konstancin-Jeziorna i inne samorządy wspólnie przeciw depresji

13-10-2023

Konstancin-Jeziorna jest w gronie sygnatariuszy deklaracji na rzecz przeciwdziałania depresji. To wspólna inicjatywa wszystkich samorządów powiatu piaseczyńskiego, która ma się przyczynić do zwiększenia świadomości zdrowia psychicznego wśród mieszkańców gmin.

Alarmujące statystyki! Aż 70 proc. Polaków ma objawy pogorszenia się zdrowia psychicznego, a już co piąty zmaga się z depresją. Dlatego tak ważne w dzisiejszych czasach są działania zmierzające do zwiększenia świadomości zdrowia psychicznego, promocji zdrowych praktyk, a także wsparcia osób zmagających się z depresją i innymi problemami psychicznymi.

Wspólna deklaracja

Właśnie te cele przyświecają „Aliansowi przeciw depresji”, nieformalnemu sojuszowi sześciu gmin powiatu piaseczyńskiego oraz przedstawicieli instytucji, placówek leczniczych i organizacji pozarządowych. Został on zapoczątkowany w miniony wtorek (10 października) podpisaniem przez władze powiatu, samorządów oraz innych partnerów, w tym m.in. podmioty lecznicze, szkoły, ośrodki pomocy społecznej i domy opieki, „Deklaracji wspólnego przeciwdziałania depresji w powiecie piaseczyńskim”. W imieniu gminy Konstancin-Jeziorna dokument sygnowała Ewa Michalska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Ważna inicjatywa

Jest to bardzo ważny pierwszy krok, który będzie sygnałem do budowania świadomej społeczności wspólnie walczącej z depresją oraz stanie się impulsem, by wszyscy w tej kwestii mówili jednym głosem, bo dotyczy ona każdego – dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Sygnatariusze deklaracji zobowiązują się także do korzystania z dobrych praktyk Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w rozpowszechnianiu wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu depresji, ale również do osobistego zaangażowania i udostępniania swoich zasobów.

Więcej informacji

Patronat nad uruchomieniem w powiecie piaseczyńskim „Gminno-powiatowego aliansu przeciw depresji” objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a jego sojusznikiem jest Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie im. Marii Grzegorzewskiej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej powiatu piaseczyńskiego: www.piaseczno.pl.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Elektryk naprawiający latarnię uliczną na wysokości.

    Trwa konserwacja gminnego oświetlenia ulicznego

    Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna prowadzone są prace konserwacyjne oświetlenia ulicznego. W związku z tym lampy mogą być czasowo włączane także przed zmrokiem. Mieszkańców przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
  • Dokumenty firmowe i pieniądze

    Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z…

    Koniec wsparcia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wnioski o świadczenie pieniężne z tego tytułu będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie tylko do końca lipca i wypłacane wyłącznie za okres do 30 czerwca br.