Jubileusze współpracy z Hranicami i Denzlingen już za nami | Konstancin-Jeziorna

Jubileusze współpracy z Hranicami i Denzlingen już za nami

13-06-2022

W minioną sobotę (11 czerwca) w Konstancin-Jeziorna świętowaliśmy jubileusze 16-lecia współpracy z czeskimi Hranicami i 11-lecia z niemieckim Denzlingen. Z tej okazji naszą gminę odwiedzili samorządowcy, uczniowie, muzycy i mieszkańcy z obu miast partnerskich.

Konstancin-Jeziorna umowę o współpracy z czeskim miastem Hranice zawarł 7 kwietnia 2006 r., a z niemiecką gminą Denzlingen – 19 czerwca 2011 r. W 2021 r. minęło zatem odpowiednio 15 i 10 lat partnerstwa. Niestety pandemia COVID-19 uniemożliwiła świętowanie, dlatego uroczystości jubileuszowe odbyły się w tym roku. W napiętym harmonogramie wizyty zagranicznych gości znalazły się zarówno uroczystości oficjalne jak i te mniej formalne jak choćby zwiedzanie, koncerty czy towarzyski mecz korfballu.

Konferencja i uroczysta gala

Z okazji jubileuszowych obchodów naszą gminę odwiedzili samorządowcy, w tym burmistrzowie Jiří Kudláček z Hranic oraz Markus Hollemann z Denzlingen, a także młodzi sportowcy, muzycy i mieszkańcy z obu miast partnerskich. W programie wizyty znalazło się m.in. zwiedzanie Konstancina-Jeziorny, wycieczka śladami miejsc pamięci oraz udział w konferencji „Miasta europejskich przemian”, która odbyła się w sobotnie przedpołudnie (11 czerwca) w magistracie. Tego samego dnia o godz. 16.00 w Konstancińskim Domu Kultury rozpoczęła się główna uroczystość jubileuszowa, której zwieńczeniem było podpisanie przez wszystkich trzech burmistrzów deklaracji przyjaźni, koncert zespołu H-Band z Hranic i Duo Superb z Denzlingen oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Muzyczna podróż w altanie

Zespół z Hranic oraz duet z Denzlingen wystąpili dla mieszkańców ponownie o godz. 20.00 w altanie przy Hugonówce. H-Band podczas koncertu „Muzyczna podróż po Europie” zaprezentował jazzowe standardy oraz przeboje pop w jazzowych aranżacjach. Z kolei Duo Superb postawił na  muzyczną różnorodność – od pieśni klasycznych kompozytorów po muzykę rozrywkową i piosenki ludowe. 

Turniej korfballu

W niedzielę (12 czerwca) czescy i niemieccy goście wzięli udział w Dniach Konstancina. Razem z mieszkańcami Konstancina-Jeziorny szli w Retro Paradzie oraz bawili się na pikniku w Parku Zdrojowym. Dodatkowo młodzi sportowcy z Hranic oraz ich polscy rówieśnicy o godz. 16.30 stanęli naprzeciwko siebie na polanie przy KDK Hugonówka w przyjacielskim meczu korfballu.
 


Flaga Unii Europejskiej: Dwanaście żółtych gwiazdek ułożonych w okręgu na niebieskim tle oraz tekst: Współfinansowane przez Unię Europejską, Co-funded by the European Union.

Spotkanie miast partnerskich Konstancin-Jeziorna, Hranice i Denzlingen jest organizowane w ramach projektu „Europa – unsere gemeinsame Adresse/naše společná adresa/nasz wspólny adres”

 

 

Galeria zdjęć: 

 

Autor
Grzegorz Skorupski

Najnowsze aktualności

  • Na zdjęciu uśmiechnięta kobieta – seniorka (krótkie siwe włosy, czarne okulary, ubrana jest w niebieską bluzkę), kobieta trzyma tabliczkę, z napisem: w pierwszym wierszu: Masz pomysł? w drugim wierszu: Złóż wniosek!

    Złóż wniosek w ramach inicjatywy lokalnej

    Masz pomysł na ciekawe przedsięwzięcie w swojej okolicy? Złóż do Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna wniosek o jego wsparcie w ramach inicjatywy lokalnej. Nabór projektów trwa do 28 lutego.
  • Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, ściana z logo gminy

    Jest praca – poszukiwani inspektorzy i specjaliści

    Praca czeka na człowieka. Poszukiwani są inspektorzy, główny specjalista ds. kontroli wewnętrznej, strażnik i księgowa. Nabory na wolne stanowiska prowadzą Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Szkoła Podstawowa nr 3. Do obsadzenia jest 5 wakatów.