Mammografia ratuje życie, zapisz się na bezpłatne badanie | Konstancin-Jeziorna

Mammografia ratuje życie, zapisz się na bezpłatne badanie

16-10-2024

Jest prosta, szybka i bezbolesna. Mammografia, bo o niej mowa, może przede wszystkim uratować życie. Już 21 listopada mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna będą miały okazję skorzystać z bezpłatnych badań w ramach profilaktyki raka piersi. Specjalistyczny mobilny gabinet stanie przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ale obowiązuje rejestracja telefoniczna.    

Badanie mammograficzne jest obecnie najskuteczniejszą profilaktyką raka piersi. Pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych, co znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie. Nie wymaga specjalnego przygotowania, jest całkowicie bezpieczne, a zastosowany podczas niego ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia kobiety.

Bezpłatne badania

Z bezpłatnych badań mammograficznych będą miały okazję skorzystać mieszkanki Konstancina-Jeziorny i okolicy. Specjalistyczny mobilny gabinet firmy Lux Med Diagnostyka stanie 21 listopada br. przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77. Akcja, finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, skierowana jest do kobiety w wieku 45–74 lat, które są najbardziej zagrożone zachorowaniem na raka piersi. Mammografia może być wykonana:

  • co 24 miesiące, jeśli nie zdiagnozowano wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi;
  • co 12 miesięcy, jeśli zakończono leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu;
  • co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi prowadzona jest uzupełniająca hormonoterapia (HT).

Z udziału w programie profilaktycznym NFZ wyłączone są kobiety objęte „opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznego uwarunkowania ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika”, a także „kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”.

Przebieg badania

W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Mammografia pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie badania ból, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu. Dawka promieniowania w trakcie badania jest porównywalna z dawką pochłanianą w trakcie prześwietlenia zęba czy promieniowaniem występującym w samolocie.

Niezbędna rejestracja

Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, nie trzeba mieć skierowania lekarskiego. Konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja, na podstawie dowodu osobistego, pod nr. tel. 22 880 90 80 wew. 3. Na badanie należy natomiast zabrać ze sobą zdjęcia i opisy wszystkich poprzednio wykonywanych mammografii. 

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Budowa ulicy z kostki brukowej. W głównej części zdjęcia koparka z opuszczoną łyżką. Do około niej leżą kostki betonowe.

    Kolejne inwestycje drogowe w gminnym budżecie

    Nowe inwestycje drogowe w budżecie gminy na 2025 r. Z inicjatywy burmistrza Michała Wiśniewskiego zabezpieczono środki finansowe na projekt i budowę sięgacza ul. Wierzbnowskiej oraz odcinka ul. Bartosza Głowackiego. Przebudowany będzie też kolejny fragment ul. Elektrycznej.
  • Uczestnicy finału konkursu „Moja mała Ojczyzna” wraz z organizatorami i opiekunami podczas uroczystego wręczenia nagród na scenie Konstancińskiego Domu Kultury.

    Uczniowie pokazali, że znają swoją małą Ojczyznę

    Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Opaczy triumfowali w 1. edycji gminnego konkursu wiedzy o Konstancinie-Jeziornie „Moja mała Ojczyzna”, który odbył się w czwartek (22 maja). Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio reprezentantom SP nr 1 oraz SP nr 3. Gratulujemy!