Miasto partnerskie Denzlingen z pomocą dla Krzemieńca | Konstancin-Jeziorna

Miasto partnerskie Denzlingen z pomocą dla Krzemieńca

05-05-2022

Mieszkańcy niemieckiego Denzlingen, miasta partnerskiego Konstancina-Jeziorny, zorganizowali kolejną pomoc humanitarną dla ukraińskiego Krzemieńca. Tym razem wartość wsparcia, które obejmowało dary rzeczowe i darowizny pieniężne, wyniosła łącznie 20 tys. euro.

Denzlingen w Niemczech nieustannie angażuje się w pomoc obywatelom Ukrainy. Tuż przed świętami wielkanocnymi do Krzemieńca, miasta partnerskiego Konstancina-Jeziorny, trafiła kolejna porcja darów – rzeczowych oraz pieniężnych. Tym razem inicjatorem zbiórki był dr Reinhold Haug, mieszkaniec Denzlingen i wykładowca matematyki na Uniwersytecie Pedagogicznym we Freiburgu.

Wspólne działanie

Padło hasło: „Trzeba pomóc” i wszystko się zaczęło. Ktoś zrobił stronę w internecie, ktoś inny nieodpłatnie wypożyczył samochody dostawcze i w ciągu kilku tygodni zebrano 14 tys. euro w gotówce oraz 6 tys. euro w darach. Znalazły się wśród nich głównie środki higieniczne, lekarstwa, materiały opatrunkowe, żywność, artykuły dla niemowląt i dzieci, a także koce i śpiwory, przekazane przez darczyńców – właścicieli aptek, drogerii i lokalnych producentów żywności. Wszystko zostało przetransportowane bezpośrednio na granicę polsko-ukraińską, podjęli się tego nauczyciele akademiccy, za paliwo zapłaciła z kolei gmina Denzlingen. Stamtąd odbiór darów zorganizował Anatolij Awramyszyn, dyrektor Liceum w Krzemieńcu. Dzięki temu udało się uniknąć przeładunku w Konstancinie-Jeziornie i dalszego transportu, co zaoszczędziło czas i pieniądze. Ze strony polskiej całość koordynowali Wojciech Guszkowski – przewodniczący Komitetu Miast Partnerskich Konstancina-Jeziorny, Małgorzata Zarzycka – przewodnicząca Komitetu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Marcin Myszkowski – wolontariusz.

Pokój dla Europy

Jak zapewniają mieszkańcy Denzlingen, to nie pierwsza i nie ostatnia pomoc dla pogrążonej w wojnie Ukrainy. Do tej pory łączna kwota udzielonego wsparcia, za pośrednictwem gminy Konstancin-Jeziorna, wyniosła 41 tys. euro. Ale to jeszcze nie koniec. Osoby, które zainicjowały i prowadzą całą akcję w Niemczech, z uwagi na rozwój i szeroki zakres działań, zgodnie mówią już o kampanii, którą roboczo nawali „Pokój dla Europy”. – To jest dla nas jasne, że po zakończeniu wojny czeka nas ogromne zadanie związane z odbudową Ukrainy – przyznał dr Reinhold Haug w wywiadzie dla lokalnej gazety „Badische Zeitung”. – Dlatego nasze działania będą kontynuowane.

 

Autor
Grzegorz Skorupski

Najnowsze aktualności

  • Elektryk naprawiający latarnię uliczną na wysokości.

    Trwa konserwacja gminnego oświetlenia ulicznego

    Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna prowadzone są prace konserwacyjne oświetlenia ulicznego. W związku z tym lampy mogą być czasowo włączane także przed zmrokiem. Mieszkańców przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
  • Dokumenty firmowe i pieniądze

    Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z…

    Koniec wsparcia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wnioski o świadczenie pieniężne z tego tytułu będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie tylko do końca lipca i wypłacane wyłącznie za okres do 30 czerwca br.