Pomoc dla Ukrainy płynie z partnerskiego Denzlingen | Konstancin-Jeziorna

Pomoc dla Ukrainy płynie z partnerskiego Denzlingen

07-04-2022

Niemieckie Denzlingen, miasto partnerskie Konstancina-Jeziorny, solidaryzuje się z Ukrainą. Trzy konstancińskie organizacje, które niosą pomoc uchodźcom przebywającym w naszej gminie oraz organizują wsparcie rzeczowe za wschodnią granicę, otrzymały już łącznie ponad 95 tys. zł.

Markus Hollemann, burmistrz niemieckiego miasteczka Denzlingen, otworzył specjalne konto bankowe do wpłat przez mieszkańców datków na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Do tej pory udało się zebrać 21 tys. euro – to po przewalutowaniu ponad 95,6 tys. zł.

Trzy organizacje

Pieniądze zostały już przekazane do trzech organizacji, działających w gminie Konstancin-Jeziorna, ze wskazaniem na pomoc mieszkańcom ukraińskiego Krzemieńca oraz wojennym uchodźcom przebywającym w naszej gminie. Po 7 tys. euro (31 880 zł) otrzymali: Fundacja Ewdomed, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Uroczysko Konstancin oraz Zgromadzenie Sióstr od Aniołów, w którym przebywają dzieci ewakuowane z sierocińca z ostrzeliwanego przez Rosjan Żytomierza.

Transport do Krzemieńca

Dodatkowo hospicjum Fundacji EWDOMED użyczyło swojego konta zagranicznego na obsługę zbiórki pieniężnej w Denzlingen z przeznaczeniem na zakup dla Krzemieńca artykułów medycznych. Pierwszy transport, z rzeczami o wartości 12 tys. zł, w miniony czwartek (31 marca) bezpiecznie dotarł do miejsca docelowego. Planowane są kolejne dostawy leków i materiałów opatrunkowych.

Autor
Patryk Siepsiak