Zasady segregacji – odpady zmieszane, czyli jakie? | Konstancin-Jeziorna

Zasady segregacji – odpady zmieszane, czyli jakie?

15-06-2021

Do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy tylko takie śmieci, których nie udało się rozdzielić do pojemników na odpady segregowane – niby prosta zasada, ale wielu osobom przysparza nie lada trudności. Podpowiadamy zatem, jak postąpić, aby wszystko trafiało tam, gdzie powinno.

O tym, że segregacja odpadów komunalnych jest obowiązkiem wie już chyba każdy, ale niestety nie każdy jej przestrzega i do worków lub pojemników trafiają śmieci, które nie powinny się w nich znaleźć. Jest grupa odpadów komunalnych, z których nie odzyska się już surowców wykorzystanych do ich wyprodukowania.

Co do pojemnika na odpady zmieszane?

Do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy: resztki po sprawieniu mięsa, olej po smażeniu, zawartość worków do odkurzaczy, niedopałki papierosów, paragony, zbite naczynia szklane oraz porcelanowe, zużyte pieluchy, ręczniki oraz chusteczki papierowe, żwirek z kuwety czy odchody zwierząt. Tam też jest miejsce plastikowych lub papierowych opakowań pokrytych tłuszczem oraz z resztkami niewykorzystanej żywności, np. jogurtu czy serka, ale podkreślamy – niepuste. Pamiętajmy! Do czarnych worków wrzucamy tylko to, czego nie udało się rozdzielić do pojemników na odpady segregowane.

Masz problem z segregacją? Skorzystaj z wyszukiwarki

Gdy mamy wątpliwość, gdzie dane śmieci zaklasyfikować, to mniejszą szkodą jest wrzucenie ich do kosza na odpady zmieszane niż do innego. Nie oznacza to jednak, że do tych odpadów mogą trafić wszystkie inne, które sprawiają nam w segregacji kłopot. Takie praktyki będą wyłapywane i karane. Jeśli mamy wątpliwości związane z segregacją, rozwieje je specjalna wyszukiwarka Segreguj na 5, którą znajdziemy na stronie internetowej: www.segregujna5.um.warszawa.pl. Wystarczy wpisać interesujące nas hasło, a pojawi się konkretna odpowiedź, w którym z pojemników powinien się znaleźć nasz problematyczny odpad. Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów, surowce podlegają odzyskowi i są wykorzystywane ponownie. 

Autor
Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej

Najnowsze aktualności

  • Zdjęcie grupowe

    Barbara Kulińska-Rembielińska otrzymała awans na stopień…

    Barbara Kulińska-Rembielińska ps. „Zula”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, otrzymała awans wojskowy na stopień majora. Jest to nie tylko wyraz uznania dla osobistych zasług Honorowej Obywatelki Konstancina-Jeziorny, ale również symbol pamięci i hołdu dla wszystkich uczestników Powstania.
  • Plakat informujący o obchodach 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego, informacje zamieszczone na plakacie znajdują się w artykule.

    80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

    Konstancin-Jeziorna pamięta o bohaterach Powstania Warszawskiego. Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu tego niepodległościowego zrywu władze gminy zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystościach, które odbędą się w czwartek (1 sierpnia). Początek o godz. 17.00.