Skolimów | Konstancin-Jeziorna

Skolimów

Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej

Projektantami kościoła byli architekci Bronisław Brochowicz-Rogóyski, Władysław Kossowski oraz Adam Krysiński. Plac pod budowę ofiarował Wacław Preker, właściciel dóbr Skolimów. Początkowo była to neogotycka, jednonawowa kaplica z górującą wieżyczką usytuowaną na południowej połaci dachu. W 1910 roku właściciel skolimowskiej willi „Wersal” Teodor Gwizdalski, ufundował drugą, wyższą wieżę kościoła umieszczoną na masywnym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Na początku lat 30. poszerzono nawę i przedsionek, co nadało bryle budynku mocno przysadziste proporcje.

Tabita

Nazwa kompleksu – Tabita – pochodzi od imienia bogobojnej chrześcijanki wskrzeszonej przez św. Piotra. Pierwszym obiektem zbudowanym w Klarysewie przez warszawski Zbór ewangelicko-augsburski był drewniany parterowy domek dla diakonis zwany „Betanią”. Mieścił się w nim dom opieki prowadzony przez zakonnice. W latach 1928-1930 powstał budynek zaprojektowany przez wybitnych architektów Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę. Początkowo był to Dom Macierzysty Diakonatu Warszawskiego, a od 1934 r. dom opieki i pensjonat dla rekonwalescentów Szpitala Ewangelickiego. W 1932 r.

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej terenów Skolimowa Zachodniego

Projekt pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej terenów Skolimowa Zachodniego” realizowany był przez gminę Konstancin-Jeziorna na podstawie umowy o udzielenie pożyczki nr 0096/13/OW/P zawartej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Głównym celem projektu było zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców gminy, a zarazem poprawa jakości ich życia oraz ochrona środowiska naturalnego, w szczególności ochrona wód powierzchniowych i gruntowych.