Konstanciński Dom Kultury zaprasza na Imieniny Konstancji.
Imieniny Konstancji to doroczne święto, organizowane na cześć hrabiny Konstancji Skórzewskiej z Potulickich, matki założyciela Konstancina hrabiego Witolda Skórzewskiego. W programie, jak zwykle, wiele atrakcji nawiązujących do czasów powstania letniska, wśród których z pewnością znajdą coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli. Imieninom patronki miasta będą towarzyszyły, m.in. warsztaty, spotkanie oraz wieńczący obchody imienin, koncert.
Konstancja Skórzewska z Potulickich
Urodziła się 10 lipca 1839 roku w Oborach i przez kilkanaście lat mieszkała w tutejszym pałacu. Zmarła 25 lutego 1910 roku w Poznaniu i spoczywa w rodzinnym grobowcu w Czerniejewie (Wielkopolska). Konstancja Skórzewska była patriotką, wspierała działalność dobroczynną, społeczną, kulturalną i oświatową. Była religijna i kultywowała narodowe tradycje. Jej syn Witold w 1897 roku jako egzekutor testamentu siostry Konstancji – Marii Grzymała-Potulickiej, właścicielki dóbr oborskich postanowił stworzyć letnisko na rozległym, leśnym obszarze wokół pałacu w Oborach. Najpierw powołał w tym celu Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych i wraz z hrabią Władysławem Mielżyńskim przystąpił do tworzenia zupełnie nowej miejscowości, którą nazwał na cześć swojej matki.
Program – sobota 19 lutego
Kartka imieninowa – warsztaty plastyczne dla dzieci:
- 14.00–15.30 (15 osób) sala plastyczna,
- 15.30–17.00 (15 osób) sala plastyczna.
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
Zapisy od 8 lutego.
Mitenki – warsztaty szydełkowe
- 14.00–15.30 sala multimedialna,
- 15.30–17.00 sala multimedialna.
Czy Konstancja nosiła mitenki ? Pewnie tak. Z okazji imienin Konstancji zapraszamy na warsztaty, na których samodzielnie wykonasz na szydełku ciepłe i stylowe wełniane rękawiczki bez palców czyli mitenki. Nazwa pochodzi od starofrancuskiego – mite czyli rękawiczka. Historia tych rękawiczek bez palców sięga piętnastego wieku, a w siedemnastym wieku pojawiły się w modzie francuskiej. Początkowo uszyte były ze skóry i służyły do ochrony dłoni przy różnych pracach. Od osiemnastego wieku mitenki noszono jako dodatek do eleganckiego stroju. Początkowo były bardzo ozdobne, z jedwabiu lub koronki, mogły być długie lub krótkie. Popularnością cieszyły się także w wieku dziewiętnastym i dwudziestym.
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Zapisy od 8 lutego.
Szczegóły na stronie hugonowka.pl oraz na Facebooku Konstancińskiego Domu Kultury.
