Koncert Kapeli Spalskiej czyli Bal Apaszów | Konstancin-Jeziorna

Koncert Kapeli Spalskiej czyli Bal Apaszów

Data wydarzenia
Godzina
18.00
Miejsce
Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15 (altana)
Wstęp
wolny

Konstanciński Dom Kultury zaprasza  3 maja (sobota) o godz. 18.00 na taneczną podróż w czasie – Bal Apaszów. Do tańca porwie wszystkich Kapela Spalska.

Ostatni Bal Apaszów odbył się w Hugonówce 30 lipca 1927 roku. Była to potańcówka, której uczestnicy przebierali się za gangsterów, rzezimieszków, uliczników, baciarów, chuliganów i łotrów. Apasz to był właśnie człowiek należący do ówczesnego półświatka.

Na początku XX wieku dużym zainteresowaniem cieszyły się sensacyjne artykuły prasowe, filmy kryminalne, szeroko opisywane były także przestępstwa, zabójstwa i sprawy sądowe.Takich tematów w ówczesnych „brukowcach” nie brakowało również w konstancińskim letnisku. Konstanciński Dom Kultury zaprasza do odtworzenia niezapomnianej atmosfery minionej epoki, kiedy w zaułkach Warszawy rządzili legendarni gangsterzy i uliczni cwaniacy. Kostiumy apaszów pożądane. Potańczyć będzie można w rytm muzyki granej przez Kapelę Spalską. To zespół kultywujący folklor miejski. W jego repertuarze znajdują się przede wszystkim polskie utwory z dwudziestolecia międzywojennego, a także piosenki nawiązujące do szeroko pojętego muzykowania ulicznego, zagrane w nowych i oryginalnych aranżacjach. Kapela proponuje również własne kompozycje oraz utwory z różnych zakątków świata: tango, sambę, swing-jazz, passo doble, walc, czardasz, polkę, a nawet tradycyjny polski oberek.

W skład kapeli wchodzą: Marcin Saktura (śpiew i gitara basowa), Robert Niewiadomski (śpiew, gitara, banjo), Marcin Ruta (śpiew, akordeon), Przemysław Skałuba (klarnet, saksofon sopranowy), Dominik Czwartek (instrumenty perkusyjne).

Pięciu męzczyzn: jeden siedzi na krześle i trzyma akordeon, a przy ustach ma mikrofon; dwóch kolejnych ma w dłoniach gitarę i przy ustach mikrofon, obok stoi mężczycna z klarnetem w dłoniach, ustnik ma w ustach; za nimi siedzi za perkusja piaty mężczyzna. Wszyscy maja jasne czapeczki na głowach i czarne koszule i spodnie.

Najbliższe wydarzenia

 • 30.09.2023
  Recital Jerzego Kryszaka i Gala Fes…
  Godzina:
  20.00
  Wstęp:
  80 zł
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 01.10.2023
  Festiwal Filmowy Maklaka i Jego Prz…
  Godzina:
  szczegóły wkrótce
  Wstęp:
  bezpłatnie
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 05.10.2023
  Klub podróżnika: Wyprawa do Krainy…
  Godzina:
  19.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 06.10.2023
  „Światło i kolor” – Agnieszka Słodk…
  Godzina:
  17.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 06.10.2023
  9. Przegląd Twórczości Artystycznej…
  Godzina:
  11.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15