Ubiegłoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały kameralny charakter. Tym razem zapraszamy do wspólnego świętowania. 11 listopada dla mieszkańców i odwiedzających gminę Konstancin-Jeziorna przewidziano mnóstwo atrakcji.
Msza św. i kwiaty w miejscach pamięci
Niepodległościowe uroczystości zainauguruje msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Piłsudskiego 54 w Konstancinie-Jeziornie. Po nabożeństwie władze gminy oraz jej mieszkańcy tradycyjnie złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci. Będą to:
- godz. 11.15 pomnik ofiar katyńskich (al. Miłośników Konstancina);
- godz. 11.30 pomnik żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego (przy rondzie św. Jana Pawła II);
- godz. 11.45 pomnik obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921 (ul. Warszawska 23) – tutaj zostanie także oczytany apel poległych.
Bieg i marszałek Piłsudski
Punktualnie o godz. 12.30 spod Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 wystartuje jubileuszowy 30. Bieg Niepodległości. Zawodnicy będą mieli do pokonania ponad dwukilometrową trasę, z finałem w Parku Zdrojowym (w pobliżu tężni solankowej). Zapisy prowadzone są online na stronie internetowej: www.dostartu.pl. Do rywalizacji zgłosić się będzie można również w dniu biegu (zapisy w godz. 11.00–12.00 w biurze zawodów zlokalizowanym na placu przed UMiG). Na najszybszych na mecie czekają nagrody, a na wszystkim – pamiątkowe medale.
Przejazd marszałka i piknik
11 listopada do Konstancina-Jeziorny zawita m.in. marszałek Piłsudski, który przejedzie ulicami miasta na swojej Kasztance (wyruszy o godz. 12.30 spod Centrum Handlowego Stara Papiernia). W drodze do Parku Zdrojowego będą mu towarzyszyć wierni żołnierze. Wcześniej, w samo południe, w pobliżu Hugonówki (ul. Mostowa 15) rozpocznie się piknik historyczny. Tutaj stanie obóz wojsk polskich z 1920 r., a w nim znajdziemy m.in.: arsenał z wystawą broni i umundurowania, namiot dowodzenia, szpital wojskowy, replikę wozu pancernego, stanowiska ogniowe z armatą oraz karabinem maszynowym Maxim oraz padok z koniem do jazdy stępem. Nie zabraknie też pokazów kawalerii konnej i łucznictwa oraz łuczniczych warsztatów strzeleckich (park Ikara).
Gra terenowa i warsztaty
Z kolei Hufiec „Uroczysko” Konstancin zaprosi dzieci i młodzież na harcerską grę terenową (w godz. 12.00–15.00), a Konstanciński Dom Kultury na warsztaty artystyczne „Moja Ojczyzna” (w godz. 12.00–15.00, KDK Hugonówka). Ponadto z Zawodową Orkiestrą Wiatrową pośpiewamy pieśni oraz piosenki patriotyczne i żołnierskie. We wspólnym wykonaniu utworów uczestnikom pomogą śpiewniki przygotowane specjalnie na tą okazję. Wszystkich zmarzniętych rozgrzeje tradycyjna grochówka.
Koncert na zakończenie
Wspólne świętowanie zakończy koncert „Jeszcze Polska nie zginęła – kobiecym głosem o Niepodległości”, który o godz. 17.00 rozpocznie się w sali widowiskowej Konstancińskiego Domu Kultury. Publiczność usłyszy kilkanaście utworów śpiewanych przy multiinstrumentalnym akompaniamencie wykonywanym na fortepianie, akordeonie, gitarze, ukulele i perkusonaliach. Będą to m.in.: „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko” czy „Jak całować to ułana”. Wstęp na koncert jest wolny, ale obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie KDK w dniu wydarzenia od godz. 12.00. Uwaga! Ich ilość jest ograniczona.
Reżim sanitarny
Podczas wszystkich wydarzeń obowiązuje reżim sanitarny – limit osób, dystans, dezynfekcja rąk i maseczki.
