Spotkanie autorskie z Ryszardem Nowickim | Konstancin-Jeziorna

Spotkanie autorskie z Ryszardem Nowickim

Data wydarzenia
Godzina
17.00
Miejsce
KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
Wstęp
wolny

Konstanciński Dom Kultury (ul. Mostowa 15) zaprasza na spotkanie z Ryszardem Nowickim, autorem książki wydanej z okazji 125-lecia powstania Konstancina: „Wesele Marii Skórzewskiej i Michała Ogińskiego w świetle listu Marii Grzymała-Potulickiej z 1876 roku”.

22 lipca 1876 r. odbył się ślub hrabianki Marii Skórzewskiej, córki Konstancji z Potulickich Skórzewskiej, imienniczki Konstancina, z księciem Michałem Ogińskim. Niedawno odkryty został opis tego wydarzenia sporządzony przez Marię Grzymała-Potulicką, siostrę Konstancji i ciotkę panny młodej.
Siedemnastostronicowy list napisany przez autorkę do braci, Włodzimierza i Stanisława Potulickich z Obór, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości, przetrwał w dobrym stanie w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, gdzie odnalazł go prof. Ryszard Nowicki, badacz dziejów rodziny Skórzewskich i na zamówienie Konstancińskiego Domu Kultury list ten opracował. Zawiera on szereg interesujących informacji. Przede wszystkim prezentuje sylwetkę Marii Grzymała-Potulickiej, osoby zasłużonej dla Konstancina ponieważ to na podstawie jej zapisu testamentowego teren lasu przekazany Konstancji Potulickiej stał się podstawą letniska założonego przez Witolda Skórzewskiego. Po drugie, autorka listu przedstawia sylwetki Konstancji, Witolda i Marii Skórzewskich oraz księcia Michała Ogińskiego, a także pozostałe osoby zgromadzone na weselu rodzin. Maria Grzymała-Potulicka opisuje m.in. samą uroczystość, jej przebieg, stroje panny młodej, dekorację kościoła, serwowane potrawy, uczestniczących w weselu włościan. List wraz z opracowaniem prof. Ryszarda Nowickiego, został w ubiegłym roku wydany w formie książki, upamiętniając 125. rocznicę powstania Konstancina.

Spotkanie jest częścią świętowania Imienin Konstancji.

Miejsce: Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

 

 

Plakat promujący spotkanie z Ryszardem Nowickim.

Najbliższe wydarzenia

 • 31.03.2023
  Maraton filmowy: Z kroplą adrenalin…
  Godzina:
  19.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce:
  KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 01.04.2023
  Warsztaty świąteczne: palmy, koszyc…
  Godzina:
  15.00
  Wstęp:
  wolny
  Miejsce:
  KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 04.04.2023
  Uniwersytet Trzeciego Wieku: Spotka…
  Godzina:
  11.00
  Wstęp:
  płatny
  Miejsce:
  KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15